Merkel 4. kez Almanya Şansölyesi seçildi

477

Almanya pazar günü sandık başına gitti. Elde edilen geçici resmi sonuçlara göre, Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) oy oranı yüzde 33,1. Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oy oranı yüzde 20,4 oldu. Sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) yüzde 13,2 oy oranı alarak Federal Meclis’e girmeyi başardı.  AfD Federal Meclis’teki en büyük üçüncü parti oldu.  Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 10,4 oy oranına ulaşarak Federal Meclis’te yeniden temsil edilmeye hak kazandı. Yeşiller’in oy oranı yüzde 9,3; Sol Parti’nin oy oranı ise yüzde 8,9 oldu.

Almanya Başbakanı ve  Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel partisinin seçimden zaferle çıktığının kesinleşmesinin ardından seçmenlere seslendi. Partisinin seçimde stratejik hedeflerine ulaştığını belirten Merkel, “Biz en büyük gücüz, hükümeti kurma görevi bize verildi ve bir karşı hükümet kurulamaz” dedi. Merkel, yüzde 33’ten daha iyi sonuçlar almayı umduklarını ancak sağ-popülist AfD’nin meclise girmesi sonrası kendilerine “büyük bir görev” düştüğünü belirtti. “Bu konuda kapsamlı bir analiz yapacağız. Çünkü, AfD’ye giden seçmenleri tekrar kazanmak istiyoruz” dedi. Hristiyan Birlik partileri (CCU/CSU) bu seçimlerde tarihinin en kötü ikinci sonucunu elde etti.

AfD protesto ediliyor

Berlin’de seçimlerden üçüncü parti olarak çıkan sağ popülist AfD partisini protesto gösterileri düzenleniyor. AfD’nin seçim partisi yaptığı bir mekanın önünde toplanan yüzlerce gösterici “Nazi propagandası yapma hakkı yok” diye sloganlar atıyor. Polisin göstericileri çembere aldığı bildirildi. Fransa’daki aşırı sağcı parti Ulusal Cephe’nin lideri Marine Le Pen, AfD’nin seçim başarısını kutladı. Le Pen, Twitter hesabından “Bu Avrupa halklarının büyümesinin yeni bir sembolü” diye yazdı.

Yeşiller Jamaika koalisyonuna hazır

Yeşiller’in liste başı adayı Cem Özdemir, Hristiyan Birlik partileri ve Hür Demokratlarla biraraya gelecekleri bir Jamaika koalisyonuna hazır olduklarını söyledi. Özdemir, koalisyon görüşmesi için gelecek daveti kabul edeceklerini ifade eden Özdemir, önceliklerinin iklimin korunması olacağını ifade etti. Özdemir, ırkçılıkla mücadele vesosyal adaletin de sesi olacaklarını kaydetti. (Almanya’da her partinin rengi var. Hristiyan Birlik partilerini siyah, Hür Demokratları sarı, Yeşilleri ise yeşil temsil ediyor ve Jamaika bayrağının renklerine atıfta bulunuluyor)

Almanya’da 61,5 milyon dolayında seçmen bulunuyor. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre her üç seçmenden biri 60 yaşın üzerinde.