Hazine 2018’de yandaş firmalara 22,6 milyar lira aktaracak

204

ANALİZ | SEMİH ARDIÇ

‘Ballı ihale’, ‘adrese teslim ihale’, ‘garantili ihale’ gibi ifadeler siyaset-sermaye münasebetinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) kendisi ile yarıştığını ortaya koyuyor. Köprü, otoyol, tünel, havalimanları ve şehir hastaneleri için tertip edilen ihaleler tamamen şeklidir. ‘Çılgın proje’ diye takdim edilen her ihale Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle tahakkuk ettiriliyor ve afaki hedefler için firmalara Hazine namına garantiler veriliyor.

Osman Gazi ile Yavuz Sultan Selim köprülerinde veya Avrasya Tüneli’nde de görüldüğü üzere ihale şartnamesinden belirtilen araba adedine ulaşılamayınca aradaki fark Hazine tarafından ihaleyi alan firmaların hesaplarına aktarılıyor. Güya bahsi geçen eserler vatandaşın cebinden bir kuruş çıkmadan memlekete kazandırılıyordu.

HAZİNE VEYA VATANDAŞ NE FARKI VAR!

Hazine’nin 2018 borçlanma takvimi bunun ne kadar kuyruklu bir yalan olduğunu adeta haykırıyor. Hazine, 2018 yılında 134,3 milyar TL iç borç, 6,5 milyar dolar dış borç alacak. İç borç servisinin 99,8 milyar TL’lik kısmı piyasaya, 22,6 milyar TL’lik kısmı ise ballı ihalelerin garantileri için ödenecek. Neredeyse Millî Eğitim Bakanlığı’nın bütçesine tekabül eden tutar birilerine aktarılacak.

2018’de 97,2 milyar TL anapara ve 66,7 milyar TL faiz olmak üzere toplam 163,8 milyar TL tutarında borç ödenecek. Ballı ihalelere 22,2 milyar ve faiz için 66,7 milyar lira vatandaşın cebinden çıkacak. Toplamda 89,3 milyar lira faiz veya yandaş firmalara değil de yatırıma gitseydi Türkiye’de işsizlik yüzde 10’un altına iner, dış borç 25 milyar dolar birden azalırdı.

HAZİNE BORÇ ALDIKÇA VERGİ VE ZAM BİTMEZ

Teknik olarak vatandaşın birebir cebinden gelip almayacaklar. Hazine piyasadan borç alacak, faiz lobisine ve hükûmete yakın firmalara garanti ettiği gelirleri aktaracak. Hükûmet de açığı kapatmak için bütün maliyeti vatandaşa fatura edecek.

Akaryakıttan gıdaya kadar hemen her kalemde zam sağanağına maruz kalan vatandaş artan vergi yükünün altında iki büklüm hayatını idame ettirmeye çalışacak. 2017 bitmeden 40 milyar liralık vergi zammı paketi niye çıkarıldı? Tam da bu servet transferi için yapıldı o zamlar.

2018 senesinde de vatandaşın cebinden alıp Saray’a, iktidara yakın işadamlarının cebine milyarlarca lira koyacaklar. Bu doğrudan transfer. Bir de vergi ve cezaların affedilmesi, yani çerez parasına dönüştürülmesi safahatı var ki devletin kasasına girmesi icap eden paralar AKP mahallesinde tevzi olunuyor.

YANDAŞI İHYA DÜZENİ (YİD)

Velhasıl Saray’a ve iktidara yakın gazeteler, televizyonlar, radyolar internet siteleri ve ‘sosyal medyanın küfürbazları’ diye bilinen binlerce kişilik trol ordusunun bütün giderleri milletin alın terinden çalınıyor. Millete ait araziler, milletin vergileri birilerine peşkeş çekiliyor.

Merhum Turgut Özal’ın YİD modeli, ‘Yandaşı İhya Düzeni’ne dönüştürüldü. 18 seneden 39 seneye kadar verilen işletme süreleri bitinceye kadar bahse konu projelerin zararı vatandaşın cebinden çıkacak. Sadece 2017, 2018 ile mahdut kalmayacak yandaşı ihya düzeni.

Hazine garantisi peşinen verildiğinden projeler zaten zarar ettirilmek üzere hazırlandı. Emsalleri ile mukayese edildiğinde dünyanın en pahalıları diye gösterilen Osman Gazi (İzmit Körfezi) ve Yavuz Sultan Selim (İstanbul Boğazı) köprülerinden haliyle bekledikleri kadar taşıt geçmiyor.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İLE ZARAR KATLANACAK

2018’de birinci safhasının hizmete gireceği söylenen İstanbul Üçüncü Havalimanı ile bu zararlar katlanacak. Zira orada her sene için 100 milyon yolcu garantisi var ki Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen’in toplamı o kadar etmiyor.

İki havalimanı kapatılsa bile üçüncü havalimanı 100 milyon yolcu hedefini yakalayamaz. Orada da gelsin Hazine’den garantili ödemeler… Yeni havalimanında ihaleyi müteakip şartnamede değişiklik (denizden yükseklik için tespit edilen kot farkı azaltıldı) yapılarak 1,5 milyar Euro, AKP’nin gözde müteahhidi Mehmet Cengiz, Orhan Cemal Kalyoncu, Nihat Özdemir ve diğer ortaklara altın tepside ikram edildi. AKP’nin havuz medyasına para aktaran bu isimlere ikramı havalimanı açıldığında artarak devam edecek.

ŞEHİR HASTANELERİ DE BATIK

‘Kamu ve özel sektör ortaklığı’ diye takdim edilen şehir hastaneleri, bazı enerji santralleri ve yeni otoyol projeleri Yandaşı İhya Düzeni’nin yeni bölümleri olarak yakında vizyona girecek. Hepsinde zararın tazmin garantisi mevcut ve muhatap yine Hazine.

En organize soygun devam ediyor. Onun için AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın etrafında toplanan işadamları güruhundan birileri ne vakit Erdoğan’a aşık olduğunu söylese dilimin ucuna hayli cümle geliyor. Amma velakin dilimi ısırıp sükûtu tercih ediyorum. Elbette tr724.com okurlarının nezaket ve vakarının da bunda payı var.

YALAN VE TALAN DÜZENİ YIKILINCA

Mamafih milletin sırtından geçinen o güruha en hafif tabirle, “Geçiniz efendim!” demeden edemeyeceğim.

Yandaşa verilen paralar ve Hazine’nin artan borçlanma ihtiyacı su kadar berrakken bu kadarcık da olsa öfkemizi ifade etmeyelim mi?

İlaveten hal-i hazırdaki yalan ve talan düzeni yıkıldığında acaba kaç kişi Erdoğan’ın etrafında etten duvar örecek? Kefenliler o yağmurlu havada Erdoğan ile beraber yürüyecek mi? Allah ömür verirse hepsini yaşayıp göreceğiz.

(TR724)