Casusluktan 20 yılla yargılanan avukatlar beraat etti

Aralarında Almanya’nın da bulunduğu bazı Avrupa ülkelerinin büyükelçilikleri için hukuk danışmanlığı yapan ve casusluk iddiasıyla geçen yıl tutuklanan avukatlar Yılmaz S. ve Baki D. beraat etti.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Almanya, Hollanda, İsveç ve Norveç’in Ankara’daki büyükelçiliklerine hukuki danışmanlık hizmetleri verirken, casusluk iddiasıyla tutuklanan iki avukatın son duurşması Ankara 13.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme her iki avukatı tüm suçlamalardan beraat ettirdi.

Kararı DW Türkçe’ye değerlendiren sanık Yılmaz S.’nin avukatı Levent Kanat, savcılığın müvekkiline “Askeri ve siyasi casusluk, soruşturmanın gizliliğinin ihlali, kişisel verilerin rızaya aykırı biçimde elde edilmesi” suçlarını yönelttiğini ve müvekkilinin bu üç suçlamadan da beraat ettiğini hatırlattı. Kanat, ”Çıkan beraat kararından çok mutluyuz. Hakimler, böyle bir hukuksuzluğun son bulması yönünde ciddi bir karar verdi. Kararın üst mahkemeler tarafından da onanmasını umuyoruz” dedi.

Levent Kanat, müvekkili Yılmaz S.’nin çalıştığı ülkelerin büyükelçilik makamlarının, müvekilinin ifadesini doğrular nitelikte belgeler verdiklerini, bunların tamamının daha önce mahkemeye sunulduğunu ifade etti.

Aralarında Almanya’nın da bulunduğu bazı Avrupa ülkeleri için çalışırken, 17 Eylül 2019’da Ankara’da gözaltına alınan Yılmaz S., 23 Eylül 2019’da da tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne konuldu. Altı ay tutuklu kaldıktan sonra bu yıl mart ayında yapılan ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Davada Yılmaz S. ile birlikte, ona zaman zaman yardım eden avukat arkadaşı Baki D. de yargılanıyordu.