Aranan uyuşturucu baronu, Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiğinde ağırlanmış!

UYUŞTURUCU BARONU AİLE FOTOĞRAFINDA: Uyuşturucu kaçakçılığından malvarlıkları dondurulan Zeyneddin Geleri'nin, Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliği’nde 16 milletvekili ile ağırlanarak fotoğraf çektirdiği ortaya çıktı. Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan’ın paylaştığı fotoğrafta AKP’li, MHP’li ve CHP’li milletvekilleri yer alıyor.

Uyuşturucu baronu Zeyneddin Geleri’nin Romanya’yı ziyarete gelen milletvekilleriyle Türkiye’nin Bükreş büyükelçiliğinde ağırlandığı ve birlikte fotoğraf çektirdiği ortaya çıktı.

Mevcut ve eski milletvekillerinden oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Futbol Takımı, 21 Eylül’de Parlamenterler Turnuvası için Romanya’ya geldi.

BÜYÜKELÇİLİKTE MİLLETVEKİLLERİ İLE AİLE FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ

25. dönem AKP Giresun Milletvekili Adem Tatlı’nın başkanlık yaptığı 16 kişilik heyet Türkiye’nin Romanya Bükreş Büyükelçiliği’ni de ziyaret etti. Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan sosyal medya hesabından “Parlamentolar arası futbol turnuvası için Bükreş’e gelen Sayın Milletvekillerimizi ağırlamaktan şeref duyduk” açıklamasıyla ziyaretin fotoğrafını paylaştı.

ABD UYARDI, TÜRK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SAYFASINDA PAYLAŞTI

Birgün’de yer alan habere göre, fotoğrafta, eski ve yeni milletvekillerinin ortasında ABD’nin 2012 yılında uyuşturucu kaçakçısı ilan ettiği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Zeyneddin Geleri’nin yer aldığı görüldü.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde ise Zeyneddin Geleri ile ilgili bir açıklama yer alıyor. 2 Şubat 2012 tarihli “ABD Hazine Bakanlığı Tarafından Yapılan ‘Özel Olarak Belirlenmiş Uyuşturucu Kaçakçısı’ İlanı Hk.”başlıklı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“ABD Hazine Bakanlığı bünyesindeki Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (Office of Foreign Assets Control – OFAC) tarafından yapılan açıklamada, Yabancı Narkotik Çeteleri Belirleme Yasası çerçevesinde, Avrupa’daki uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetleri nedeniyle, Zeyneddin Geleri, Çerkez Akbulut (Cernit Murat) ve Ömer Boztepe adlı Moldova’da yerleşik üç PKK mensubunun ‘Özel Olarak Belirlenmiş Uyuşturucu Kaçakçısı’ (Specially Designated Narcotics Trafficker) olarak ilan edildiği bildirilmiştir. Buna ilaveten, Ömer Geleri ve Romanya merkezli üç şirketin, Zeyneddin Geleri ile bağlantılı faaliyetleri nedeniyle söz konusu listeye dahil edildiği kaydedilmiştir. Bu bağlamda, söz konusu dört şahıs ve üç şirketin ABD’deki muhtemel malvarlıkları dondurulmuş ve ABD vatandaşlarının bu şahıslarla mali veya ticari nitelikli iş ilişkisine girmesi yasaklanmıştır.”

Dışişleri Bakanlığı’nın, açıklamasının son bölümünde ise “ABD makamları tarafından atılan bu adımı memnuniyetle karşılıyoruz” da denilmişti.

HEYETTE HANGİ MİLLETVEKİLLERİ YER ALIYORDU?

Mevcut vekiller AKP’den Ahmet Salih Dal ve Mustafa Köse, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, 27. dönem milletvekilleri Ahmet Özdemir, Fehmi Küpçü, Osman Ören, Sait Kirazoğlu, Salih Cora, Selim Gültekin, Tamer Dağlı, 26. dönem milletvekilleri Ali Sarıkaya ve Oktay Çanak, 24. dönem Milletvekili Fahrettin Poyraz, 23. dönem Milletvekili Zekeriya Aslan ve CHP’den Ahmet Kaya da heyette yer aldı.