‘TEK PARTİ’ DÖNEMİNİN UNUTULAN KUYRUKLARI AKP İLE GERİ GELDİ

Ekonomik kriz, ateş pahası gıda fiyatları, soğan deposu ve market baskınları derken Türkiye, 40’lı ve 70’li yıllara geri döndü. 80 yıl önceki gıda kuyrukları ile 30 yıl önceki tüp-gaz kuyruklarına mukabil bugün insanlar ucuz sebze-meyve için yüzlerce metrelik sıralara girdi.

CHP’nin ‘Tek Parti’ olarak ülkeyi yönettiği dönemlerde yaşanan manzaralar, 2019 yılında bizzat AKP iktidarı eliyle oluşturuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sebze meyve fiyatlarına yönelik tepkisinden sonra damadı Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, geçen hafta harekete geçtiklerini açıkladı. Ardından, Tarım ve Orman Bakanlığı ile belediyeler bugün büyükşehirlerdeki birçok yerde tanzim satış noktası kurdu. Halk bazı marketlere göre daha ucuz sebze-meyve satılan bu noktalara akın etti. Satış noktalarında yüzlerce metrelik kuyruklar oluştu.

Kuyruklar CHP’nin tek parti dönemini andırdı

Oluşan manzara Türkiye’nin artık unuttuğu kuyrukları akıllara getirdi. CHP’nin tek parti olarak ülkeyi yönettiği 1940’lı yıllarda yaşanan kıtlık ve ekonomik sıkıntı sebebiyle halk ekmek ve gıda kuyruklarında sıra bekliyordu.

Süleyman Demirel’in iktidarındaki 1970’li yıllarda da tüp-gaz kuyrukları oluşuyordu. Yine CHP’nin başta olduğu 1977-1978 arasında da ülkenin her yanında benzin, et, tüp-gaz ve margarin kuyrukları uzuyordu.

Sosyal medyada yıllar öncesinin manzaraları ile bugünün kuyrukları karşılaştırıldı.

https://twitter.com/Firat_batman72/status/1095008541059043329