Bükreş’te konuşan Özel, Avrupa’yı aşırı sağa karşı uyardı

Bükreş’te düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Avrupa Komitesi Toplantısı’nda bir konuşma yapan CHP Genel Özgür Özel, Avrupa’da yükselen aşırı sağa dikkat çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Bükreş Parlamento Sarayı’nda düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Avrupa Komitesi Toplantısı’na katıldı. Özel, toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa’da yükselen aşırı sağdan, Türkiye’nin kağıt üzerinde kalan AB tam üyelik hedefine, Fransa’daki seçimlere, İngiltere’nin yeni başbakanından Filistin’i tanıyan Avrupa ülkelerine dek pek çok konuya değindi. 

Avrupa’yı aşırı sağa karşı uyaran Özel, Fransa’daki seçimde oy kullanacak Türkleri aşırı sağa karşı sandık başına gitmeye davet etti. Özel, “İnsanlarımızı aşırı sağın yanıltıcı ve akıl çelici söylemlerine karşı uyarmak ve uyandırmak elimizde. Biz bunu 31 Mart’ta başardık” dedi.

İNGİLİZ İŞÇİ PARTİSİNİ KUTLADI

İngiltere İşçi Partisi’ni genel seçimlerdeki başarısı dolayısıyla kutlayan CHP Genel Başkanı Özel, dünyada aşırı sağın yükseldiğini, ancak bunun sol ve sosyal demokrasinin gerileyeceği anlamına gelmemesi gerektiğini belirtti.

“İnsanlarımızı aşırı sağın yanıltıcı ve akıl çelici söylemlerine karşı uyarmak ve uyandırmak hepimizin elinde. CHP bunu 31 Mart seçimlerinde başardı.” diyen Özel, Avrupa kıtasının en doğu ucunda CHP’nin bu seçim başarısı, Avrupa’nın en batısında İngiltere’deki seçim başarısıyla birlikte hepimiz açısından hedefimize giden yolda çok önemli bir kilometre taşı daha konmuş oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Özel, CHP’nin yükselen sağ popülizm karşısında daha dirençli, daha dayanışmacı ve örgütlü bir siyaseti önerdiğini ve bu zeminde, Avrupa’daki sol, sosyal demokrat ve sosyalist partilerle işbirliğini güçlendirmeyi hedeflediğini vurguladı.

“TÜRKİYE’NİN AB YOLCULUĞU KAĞIT ÜZERİNDE BIRAKILAMAZ”

Sosyal adaletsizlik, iklim krizi, savaşlar ve düzensiz kitlesel göç gibi ortak sorunlara ortak çözümler üretmek için ilerici, demokrat tüm siyasi partiler arasındaki dayanışmanın artırılması ve güçlendirilmesi gerektiğini belirten Özel, şunları kaydetti: “Komitemize düşen görevlerin biri de bu olacaktır. Bu noktada CHP olarak yerel yönetimlerdeki tecrübelerimizi ve başarılarımızı kardeş partilerimizle paylaşmaya, bu konularda işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu dile getirmek isterim. CHP, Avrupa’nın bir parçası olan Türkiye’yi ortak değerlerimiz olan demokrasinin, insan haklarının, hukukun üstünlüğünün öncüsü yapmak iddiasındadır. Bu iddianın sahipleri olarak Türkiye’nin Avrupa Birliği tam üyelik hedefinin kağıt üzerinde bırakılmasını kabul edemeyiz. İktidar yolculuğumuz bu hedefimizin de yolculuğunun ta kendisidir.”

“İSPANYA, İRLANDA VE NORVEÇ’İN FİLİSTİN’İ TANIMASI BİZİ MUTLU ETTİ”

CHP Genel başkanı Özel, yaptığı konuşmada, Filistin devletini resmen tanıyan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in şahsında; Norveç ve İrlanda hükümetlerini kutladığını belirterek, henüz bu yönde karar almayan ülkelere de Filistin’i tanımaları çağrısında bulunduğuna dikkat çekti.

Ukrayna’daki savaş ve Filistin’deki katliama karşı daha yakın işbirliğine ve ortak zeminde hareket etmek için elinden geleni yapmaya hazır olduğuna vurgu yapan Özgür Özel, “Bu vesileyle İspanya, İrlanda ve Norveç’in Filistin devletini tanımalarından dolayı duyduğum memnuniyeti bir kez daha belirtmek isterim” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i Parlamento Sarayı girişinde Başbakan Marcel Ciolacu karşıladı.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, İspanya Başbakanı ve Sosyalist Enternasyonal Başkanı Pedro Sanchez ile bir süre görüştü.