Filistin’in sembol isimlerinden Leyla Halid: “TÜRKİYE’NİN AFRİN’DE YAPTIĞI İSRAİL İLE AYNI”

218

HDP Kongresi için Türkiye’ye gelen Filistin kurtuluş mücadelesinin sembol isimlerinden Leyla Halid, Afrin çerçevesinde Türkiye ve İsrail arasındaki benzerliklere dikkat çekti. Afrin’e operasyonu ‘işgal’ olarak nitelendiren Halid, “Türkiye’nin Suriye’de ne işi var?” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) kongresine katılmak için Türkiye’ye gelen Filistin kurtuluş mücadelesinin sembol isimlerinden Leyla Halid, Türkiye’deki mevcut siyasi atmosfer ve Türkiye’nin Afrin’e dönük operasyonuyla ilgili Gazete Karınca’dan Çağdaş Kaplan ve Tolga Er’in sorularını yanıtladı.

Kongrede yaptığı ve büyük heyecan yaratan konuşmasında olduğu gibi “Baskıya karşı direniş mutlaka yükselecektir” diyen Halid, “işgal” olarak değerlendirdiği Afrin’e yönelik operasyona da tepki gösterdi.

Türkiye’deki baskı ortamına dikkat çeken ve katıldığı HDP kongresini örnek gösterip Kürt siyaseti ve muhalefete dönük baskılara değinen Halid, durumu “iktidarın tahakkümü” olarak nitelendirdi. Halid, “Tahakküm tahakkümdür. Dünyanın her yerinde benzer. Ezilen halklarız; her zaman baskı altındayız” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN YAPTIĞI İLE İSRAİL’İN YAPTIĞI AYNI’ 

Kürt siyasetine yönelik baskı üzerinden Türkiye ve İsrail’in benzerliğine değinen Halid, şunları söyledi:

“Her iki halk da -İsrail’in bize uyguladığı, Türkiye hükümetinin Kürtlere uyguladığı politikalarla- baskı altında. Katliamlar yapıyor, aktivistleri cezaevlerine gönderiyorlar ve binlerce insan şu an cezaevinde. İsrail’in halkımıza yaptığı şey ile aynı.”

‘ERDOĞAN’IN FİLİSTİN SÖYLEMLERİNE İNANMIYORUZ’

AKP hükümetinin bir yandan Filistin mücadelesini destekleyen söylemler kullandığını diğer taraftan ise İsrail’le bağlarını devam ettirdiğini belirten Halid, işgale ve baskıya karşı durduklarını söyleyenlerin “tahakkümcü ile ilişki sahibi olmaması” gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Türkiye, Filistinlileri desteklediklerinden bahsediyor. Ancak İsrail ile askeri ilişkileri var. İsrail’le bağları koparmadılar. Mavi Marmara katliamının ardından Türkiye hükümeti büyükelçisini çekeceğini ve İsrail ile tüm bağları koparacağını söyledi. Ancak hala İsrailli askeri pilotlar Türkiye’de eğitim alıyor. Bizi desteklediklerini göstermek istiyorlar, ancak aslında İsrail ile iyi ilişkileri var. Biz bunu çok iyi biliyoruz ve ne dediklerine inanmıyoruz.”

‘AFRİN’E OPERASYON İŞGALDİR’

Türkiye’nin Afrin’e yönelik sürdürdüğü operasyona ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Halid, operasyonu “işgal” olarak nitelendirdi ve “Türkiye’nin Suriye’de ne işi var? Neden?” diye sordu.

Türkiye’nin operasyonlarının uluslararası hukuku da ihlal ettiğini belirten Halid, bunun aynı zamanda Suriye’nin egemenliğini de ihlal etmek anlamına geldiğini vurguladı. Halid şu ifadeleri kullandı:

“Sonuçta Suriye komşu bir ülke. Kriz ve savaş öncesi Suriye Türkiye için kapılarını açmıştı. Şimdiyse Türkiye askeri ordusu Suriye’de ve orada savaşıyor. Buna hakkı yok. Teröristlere karşı mücadele ettiklerini söylüyorlar, ancak terörist olan onlar. Çünkü; uluslararası hukuku ihlal ediyorlar, Suriye egemenliğini ihlal ediyorlar ve şimdi sivilleri öldürüyorlar. IŞİD’e veya Nusra’ya saldırmıyorlar, halka saldırıyorlar. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi olarak Türkiye’nin Suriye’deki işgalini net bir şekilde kınadık.”

Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrin operasyonuyla asıl hedefinin “Ortadoğu’da güç ve söz sahibi olmak istemesi” olduğunu kaydeden Halid, şöyle devam etti:

“Türkiye, Ortadoğu’da güce sahip olmak istiyor. Irak’tan Mısır’a ve arasında kalan bölgede. Türkiye, ulaşılacak herhangi bir çözümde kendi payını almaya, nüfuzunu genişletmeye çalışıyor. Aynı zamanda İsrail ile bağa sahipler ve bu; İsrail’in Ortadoğu’ya yönelik benzer bir vizyona sahip olmasına yardımcı oluyor. Herkes, bir pay sahibi olmayı istiyor. Türkiye kendi payını istiyor. Çünkü Erdoğan, sultan gibi olmayı ve Türkiye için Osmanlı İmparatorluğu’nu geri getirmeyi istiyor. Biz bunun geride kaldığını, tarihe karıştığını düşünmüştük.

“Bunların yanı sıra, Kürtleri alt etmek için onlara vuruyor. Kobani’de de aynı şeyi yaptılar. Ancak Erdoğan aynı zamanda nüfuz ve bölünmeden elde edilecek paydan da fazlasının peşinde. Halkına, Türkiye ekonomisinin zenginleşmesini sağlayabilecek ve Kürtlerle sorunu bitirecek tek kişi olduğunu göstermek istiyor. Kendi görüşüne göre; Türkiye’de Kürtleri ezmek zorunda.”

‘DAYANIŞMA BÜYÜMELİ’

Son olarak HDP kongresinde olduğu gibi Türkiye halklarına baskılara karşı direniş ve dayanışma mesajı veren Halid, şunları söyledi:

“Biz her zaman insanlara etrafına bakmaları için çağrıda bulunuyoruz; adaletsizlik, tahakküm ve süregiden işgal gördükleri her yerde dayanışma göstermeleri ve bu dayanışmayı birçok yöntemle büyütmeleri gerek. Sadece konuşmalarla değil, aynı zamanda eylemlerle de. Bu yüzden, adaletsizlik olan bir yer aynı zamanda benim de mücadele edebileceğim bir yerdir. Çünkü adalet her yerde olmalı, sadece bazı insanlar için geçerli olmamalı.”