SELAHATTİN DEMİRTAŞ 434 GÜN SONRA MAHKEMEDE: İLK GÖRÜNTÜ

203

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tutuklandığı 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana ilk kez hakim karşısına çıktı. 434 gündür Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla hakkında İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava duruşmasına katılmak üzere Bakırköy Adliyesi’ne getirildi. Demirtaş saat 14.35’te davanın görüleceği mahkeme salonuna alındı  Demirtaş’ın kilo verdiği görüldü.

Duruşmadan bilgiler;

14.50- Duruşma kimlik tespitiyle başladı. Adres bilgisi sorulan Demirtaş; Türkiye Büyük Millet Meclisi cevabını verdi. Cep telefonu numarası sorulan Demirtaş bu soruya ise, “Dışarıda kaldı” cevabını verdi.

14.57- İfadesine “İçeride dışarıda beni yalnız bırakmayıp gelen tüm dostlara selamlar sevgiler” sözleriyle başlayan Demirtaş, “Toplam 97 duruşma yapıldı benim yokluğumda yapıldı. 20 defa SEGBİS dayatması uygulandı. 20 den fazla dosyayla yargılanıyorum ilk defa hakim karşısına çıkartılıyorum. Selahattin Demirtaş tutuklandığı 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana ilk kez hakim karşısına çıktı. Adres bilgisi sorulan Demirtaş, “Türkiye Büyük Millet Meclisi” cevabını verdi

15.05- Bir milletvekilinin yargılanabilmesi için dokunulmazlığının usulüne uygun olarak kaldırılması gerekirdi. Bizim dokunulmazlığımız Meclis kararıyla kaldırılabilirdi. Oysa dokunulmazlıklarımız anayasa değişikliğiyle kaldırıldı. Usul ihlal edildi.”

15.08- 14 aydır ilk defa hakim karşısına çıkıyorum. İddianamenin okunamayacağına dair itirazlarım olacak. Dokunulmazlıkların kaldırılma süreci usulüne uygun yapılmadı. Bir vekil dokunulmazlığı dönem sonuna kadar kaldırılır. Herhangi bir vekil hakim huzuruna çıktığında dokunulmazlığı olmaması lazım. Burada bir ucubelik vardır. Bu itirazları anlatmaya çalıştık ama HDP’li vekiller hedefleştirildi. Dokunulmazlığı geriye doğru kaldırdılar. Ucube bir iş yaptılar. Acele, uyduruk, rezil bir düzenleme yaptılar. Dokunulmazlık meselesi uyduruk bir mesele değil. Usulüne aykırı kaldırılmışsa denetlenmesi lazım.

15.20- Referandumdan istedikleri sonucu çıkartabilmek için alelacele, aykırı uyduruk,hukuksuzca bir durum yaratıldı , Cumhurbaşkanı seçimlerinde üç adaydan biriyim. Muhattapların hepsi aday. Bu derece siyasi bir konunun sorumluluğunun size verilmiş olması da ağır bir yüktür.

Demirtaş salondaki sıcaktan bunalınca ceketini çıkardı. İçinden çıkan yeleğe izleyicilerden ‘vay yakışmış başkanım’ esprileri yapılınca Demirtaş gülerek eşini gösterdi ‘başkanımın seçimidir’ dedi.

15.26- Demirtaş’ın avukatı Bahri Belen söz aldı. Demirtaş’ın hukuki durumunu değerlendiren Belen, AYM ve AİHM kararlarına atıfta bulundu. Belen, hukuk devleti ilkelerini hatırlattı.

DEMİRTAŞ’A DESTEK OLMAK İÇİN BAKIRKÖY ADLİYESİ ÖNÜNDE TOPLANDILAR

Tutuklandığından bu yana ilk kez hakim karşısına çıkarılan Demirtaş’a destek olmak için Bakırköy Adliyesi önünde toplanan HDP’liler “Selahattin Demirtaş onurumuzdur”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları attı.