Amerika, İstanbul İçin Sokak Ismi Vererek Terör Uyarısı Yaptı

ABD İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’deki ABD vatandaşlarına yönelik yaptığı açıklamada, Şişli ve Mecidiyeköy’de terör saldırısı ihtimaline karşı uyardı.
Twitter üzerinden açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu, İstanbul Başkonsolosluğu’nun İstanbul’daki bazı bölgelerdeki ABD vatandaşlarını olası terör saldırılarına karşı uyardığını duyurdu.
ŞİŞLİ AĞAOĞLU SOKAK’A DİKKAT ÇEKİLDİ
ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nun açıklamasında ilk kez, semt isimlerinin yanı sıra sokak ismine de yer verildi. Açıklamaya göre, ABD vatandaşlarının Şişli’deki Ağaoğlu Sokak’tan ‘uzak durması’ isteniyor.
HEDEF TRUMP TOWER MI?
Söz konusu sokağın Mecidiyeköy’deki Trump Towers iş merkezine yakınlığı, söz konusu güvenlik uyarısının Trump Towers ile ilişkili olup olmadığı konusunda soru işaretlerine neden oldu. Açıklamada olası terör saldırısı hakkında henüz detay verilemeyeceği söyleniyor.
POLİS ARAMA YAPTI
Uyarıdan sonra özel harekat polisleri ve resmi polis ekiplerinin açıklanan bölgede şüpheli gördükleri araçlar ve şahıslar üzerinde uygulama yaptığı dikkar çekti.
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN GECE YARISI AÇIKLAMASI
Dışişleri Bakanlığı ise gece saatlerinde konuyla ilgili soruya cevap verdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu açıklamasında, “ABD makamları bu açıklamayı herhangi bir somut istihbarata istinaden değil, güvenlik makamlarımızca alınan mutat önlemlere dayanarak yapmıştır” dedi.