Erdoğan rejiminin Malezya’da gerçekleştirdiği kaçırma olayında ‘anestezi’ uzmanı da görev yapmış

893

Pakistan’daki eğitimci Mesut Kaçmaz ve ailesinin Türkiye’ye başlarına çuval geçirilerek kaçırılmasından sonra son dönemde Erdoğan rejimi destekli hukuksuz kaçırılma olayları tekrar gündemede geldi. Geçtiğmiz aylarda Malezya’da çete yöntemleriyle kaçırılan ardından da Türkiye’ye getirilen Turgay Karaman, İsmet Özçelik ve İhsan Aslan’la ilgili çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Kaçırma ekibinde “anestezi görevlisi” de olduğu belirtildi.

Anadolu Ajansı’nın olayla ilgili geçtiği habere göre, Malezya’dan üç ismin kaçırılması için görevlendirilen ekibin içinde Sağlık Bakanlığı’ndan bir anestezi uzmanı da yeraldı. MİT, Emniyet ve İnterpol Daire Başkanlıkları’ndan oluşturulan ekibe Sağlık Bakanlığı’ndan anestezi uzmanı eklenmesi görülmüş bir uygulama değil. Kaçırılan kişilerin bayıltıldığı ya da ilaçla sorgulandılarından şüpheleniliyor. Türkiye’deki pekçok işkenceli sorguya da anestezi uzmanlarının dahil edildiği ve ilaçla sorgu yapıldığı daha önce iddia edilmişti.

Bu iddiayı teyid edebilecek bilgi ilk kez devletin resmi kurumu Anadolu Ajansı tarafından servis edildi.

Mesut Kaçmaz ailesine de aynı yöntem

Mesut Kaçmaz’ı eşi ve iki çocuğuyla birlikte cumartesi günü Türkiye’ye kaçırıldı. Burada da benzer hukusuz yöntemler uygulandı. Özel bir uçak Pakistan’a gönderilirken aile uçağa başlarına çuval geçirilerek bindirildi. Al Jazeera’da yer alan habere göre Kaçmaz ailesinin kızları İslamabad’a getirilmeden önce 17 gün boyunca bir odada tutulduklarını söyledi.

Reuters ajansına konuşan PakTurk okullarının eski çalışanlarından biri, “Kızları bizi aradı, bugün sınırdışı edilmişler, anne ve babaları Ankara’da sorguya alınmış, sonra cezaevine yollanmaları bekleniyor” dedi. Reuters ajansına konuşan Pakistan hükümetinden bir yetkili de, “Türk aile bir grup güvenlik gücü tarafından gözaltına alındı. Cumartesi günü, Türk hükümetinin İslamabad’a yolladığı özel bir uçakla sınır dışı edildiler” dedi. Başka bir kaynak ise şüphelilerin gözleri bağlanarak uçağa bindirildiğini söyledi. Al Jazeera’ya konuşan Mehmet Ali isimli bir PakTürk çalışanı, “İslamabad havalimanında Türk polisine teslim edilmişler. Üzeri işaretsiz, orta büyüklükte, lüks ve boş bir uçakla götürülmüşler” diye konuştu.

AFP Ajansı’na, Kaçmaz’ın 14 ve 10 yaşlarındaki kızlarıyla telefonda konuştuğunu belirten bir kaynak, ailenin İstanbul’a vardığını, kızların yakınlarına teslim edildiğini fakat Mesut Kaçmaz ile eşinin gözaltında olduğunu söyledi.