Yunanistan’ın gökyüzünde asılı mistik şehri: Meteora

‘Havada asılı yer’ manasına gelen ‘Meteora’, Selanik’ten üç, Atina’dan ise beş saatlik bir mesafede, Kalabaka adlı kasabanın yanı başında bulunuyor.

Son yıllarda Romen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ülkelerin başında Yunanistan, burada da dev kaya blokları üzerine akıl almaz bir şekilde inşa edilen tarihi ‘Meteora’ bölgesi geliyor. UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine eklenen Meteora, Teselya Bölgesi’ndeki Kalabaka yakınlarında yer alıyor.

HAVADA ASILI MANASTIRLAR MERKEZİ
‘Meteora- havada asılı kalan’ anlamına geliyor. Zaten bölgeye geldiğinizde ne demek istendiğini anlıyorsunuz. Burada kayaların üzerinde adeta havada asıl kalmış yapılar var. Yüksekliği 300-500 metre arasında değişen, bilim insanlarını da şaşırtan dev kayaların ve üzerindeki yapıların hikâyesi çok ilginç.

Buraya ilginç kılan özelliklerden birisi, hem doğanın hem de insan yapılarının iç içe ihtişamlı bir güzellikle birbirini tamamlaması oluşturuyor. Bir yanda inanılmaz güzellikte doğal kaya blokları diğer yanda da bu blokların üzerine inşa edilmiş akıl almaz yapılar. Jeologlara göre bu kaya blokları 60 milyon yıl önce oluştu.  Ulaşması bile imkansız görünen bu kayaların zirvesine bu manastırların 14. yüzyılda ne şartlarda inşa edildiğini hayal etmeye çalıştığınızda ise Meteora’nın nefes kesiciliği daha da artıyor.

KEŞİŞLERİN İNZİVAYA ÇEKİLDİĞİ YER

Yunanistan’da keşişlerin inzivaya çekildiği manastırlar hâlâ aktif. Bunlardan en önemlilerinden biri daha önce yayınlarımızda anlattığımız Athos dağındaki Aynoroz bölgesi.. Meteora da bu anlamda Yunanistan’daki önemli tarihi mekânlardan biri. Burada manastır hayatı, gelen ilk keşişlerle 11. yy’da başlamış. Keşişler, Athos Dağı’ndaki Teselya’dan uygun yerde inzivaya çekilmek amacıyla bu harika bölgeye gelmişler.

DİZİ FİLMLERE MEKAN OLMUŞ

Keşişler, bin yıla yakın bir süre önce keşfettikleri bu göğe doğru uzanan kayalıkların üzerinde inzivaya çekilmişler. Doğal yapısıyla bir film setini andıran bu özel mekan, tüm dünyada ilgiyle izlenen Game of Thrones dizisinin de bazı bölümlerine mekan olmuş. Bu manastırlara ulaşmak için bu sarp kayalıklara tırmanırken adeta dünyadan yavaş yavaş uzaklaştığınızı farklı bir âleme geçmeye başladığınızı hissediyorsunuz. Burada manastırlara doğru yol alırken keşişlerin neden yüzlerce yıl önce burayı bir inziva alanı olarak seçtiğini çok iyi anlayabiliyorsunuz. Yukarı doğru çıktıkça insanlardan ve dünyanın stresinden uzaklaşıyorsunuz. Farklı bir boyuta geçmeye başlıyorsunuz adeta. Bölgeye has nadir kuş ve çiçek türleri de bölgeye ayrı bir güzellik ve renk katıyor.

MASAL DİYARININ EKOLOJİK GEÇMİŞİ

Doğa harikası bu bölgenin doğal oluşumunu açıklamak güç. Milyonlarca yıl yaşanan aşınmalar sonucu oluşan bu Meteora kayaları çevresinde 20.000 yıl öncesine dayanan bir yaşamın varlık sürdüğü tahmin ediliyor. Bölgedeki mağaralarda insanlığın binlerce yıl önceki izleri var. Manastırların ilk sakinleri bu sarp kayalara iplerle ve merdivenlerle tırmanarak çıkıyormuş. Bir anlamda dünyadan uzaklaşmak ruhsal bir dinginliğe ermek için bölgeye geliyorlarmış.

14. yüzyıldan başlayarak keşişler buraya 20’den fazla manastır inşa etmiş. Meteora’daki en önemli manastırlardan biri 1382 yılında bölgeye gelen Athanasios tarafından yapımına başlanan büyük Manastır olarak kabul ediliyor.  Athanasios’dan sonra bölgeye daha çok keşiş gelmeye başlamış.

FİLOZOF VE ŞAİRLER DE BURADA YETİŞMİŞ

Burası, dini bir inzivanın yanı sıra Bizans tarihinin de önemli bir parçası olan filozoflar, şairler ve ressamların da yetişme mekanı olmuş.  16. Yüzyılda burada Doğu Ortodoks kilisesinin öğretilerinin takip edildiği 24 manastır bulunuyormuş. Bu manastırlar, Bizans döneminde en iyi sanat ve zanaat merkeziymiş. Bölgede hâlâ altı adet aktif, restore edilmiş erkek manastırı ve kadın manastırı bulunuyor. Bu kaybın ana nedeni de 2. Dünya savaşında buranın da Almanlar tarafından bombalanmış olması gösteriliyor. Aralarında en ihtişamlı olanı ise Megalou Meteoron, yani Büyük manastır.

DOĞA, TARİH VE DİNLENME İÇİN İDEAL BİR YER

Günümüzde Pandemileri, savaşları, gürültülü şehir hayatını, insanlığın yaşadığı problemleri düşündükçe; Doğaya ve içe dönüşü sağlayan böyle bir inziva alanı daha da önem kazanmaya başlıyor. Siz de buraya gelince benzer şeyler düşüneceksiniz. İnsanlık kadim zamanlardan beri hep kalabalıktan, tehlikelerden uzaklaşacak bir yerler arıyor. Meteora, ilk gelişinizde size tüm sırlarını açmayabilir ama bin yıl önce keşişlerin inzivaya çekilmek için bu sarp kayalıklara tırmanırken neler yaşadığını bir nebze de olsa hissedebilirsiniz.

Burası, hem tarih meraklıları hem de trekking, kaya tırmanışı gibi doğa sporları yapanlar için ideal bir kaçış yeri. Meteora ile ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.