Yunanistan, aşı olan gençlere 150 euroluk hediye çeki veriyor

Yunanistan, Covid-19 aşısı olan gençlere 150 euroluk harcama kartı hediye edecek

Yunanistan, Covid-19 aşısı kampanyası kapsamında 18-25 yaş arası gençlere teşvik için 150 euroluk hediye verileceğini duyurdu.

Başbakan Kiryakos Miçotakis, en az bir doz koronavirüs aşısı yaptıran 18-25 yaşındaki vatandaşlara 150 euro değerinde harcama kartı verileceğini kaydetti.

Böylece gençler, alacakları ‘özgür geçiş’ kartı sayesinde uçak ve feribot biletleri, otel rezervasyonları, müzik, tiyatro ve sinema, müzeler ve arkeolojik alanlar gibi seyahat ve eğlence maliyetlerini karşılayacak.

Dijital Politika Bakanı Kiryakos Pierrakakis, teklifi kabul edenlerin, ilk dozlarını aldıktan bir gün sonra, hükümetin çevrimiçi platformundan kart başvurularını yapabileceklerini kaydetti.

Bakanlarla yaptığı toplantıda kartı tanıtan Miçotakis, aylarca süren karantinanın gençlerin sosyal yaşamına zarar verdiğini kabul ettiğini söyledi: “Bu, gençlerimize bir borç, özellikle yaz öncesi bir şükran hediyesi. Bu sabırları ve azimleri için bir ‘teşekkür’. Ancak aynı zamanda, özellikle doğaları gereği harekete daha fazla katkıda bulunan gençlerin aşı olmaları için bir teşviktir. Virüse karşı ne kadar çok korunurlarsa, virüsün bulaşmasını o kadar sınırlayacağız.”

Yunanistan’da 11 milyonluk nüfusun yüzde 33’ü, aşı sürecini tamamladı. Ülkede 18-25 yaş aralığında bulunan gençlerden 940 bini, en az bir doz Covid-19 aşısını yaptırdı. Ülkede salgının başından bu yana 420 bin 905 vaka, 12 bin 664 ölüm kaydedildi.

Yunanistan’da 24 Haziran’dan itibaren açık havada maske takma zorunluluğu kalktı.