Kosova’da Türk öğretmenlerin kaçırılmasına ilişkin üç bürokrat hakkında dava açıldı

Kosova Özel Savcılığı, Mart 2018’de altı Türk öğretmenin sınır dışı edilmesiyle ilgili olarak üç bürokrat hakkında iddianame düzenledi.

Arnavutluk’ta yayın yapan exit.al adlı sitenin kallxo.com’a dayandırdığı haberde, suçlanan kişilerin dönemin İstihbarat Teşkilatı Başkanı Driton Gashi ile Vatandaşlık Dairesi Başkanı Valon Krasniçi ve Göç ve Yabancılar Şubesi Müdürü Rahman Süleymani olduğu belirtiliyor. Her üç bürokrat hakkında makam ve görevi kötüye kullanma suçlamaları yapılrken, Rahman Süleymani’ye ayrıca ‘kişiyi yasa dışı olarak özgürlükten yoksun bırakma’ suçlaması yöneltildi.

Hakkındaki suçlamadan haberdar olmadığını söyleyen Süleymani, Balkan Insight muhabirine, sınır dışı etme sürecinde yasal sınırda kaldığını savundu. Süleymani, ‘’Benim çalıştığım kurum zincirin son halkası. Mahkemede yüzleşeceğiz.’’ dedi.

29 Mart 2018 sabahı Kosova’daki Mehmet Akif Kolejleri bünyesinde çalışan idareci ve öğretmenler, yolda zorla indirilerek ya da okul bahçesinde öğrencilerin gözü önünde alınarak Priştine havaalanına götürülmüş, MİT’e ait uçakla Türkiye’ye gönderilmişti.

KOMİSYON 31 İHLAL TESPİT ETTİ

Ülkede yoğun tartışmalara neden olan olaydan hemen sonra, İstihbarat Başkanı Driton Gashi görevden alınmıştı. Kosova Parlamentosu’nca kurulan araştırma komisyonu, Şubat 2019’da yayımladığı raporda, sınır dışı etme sırasında 31 yasa ve prosedür ihlalinin meydana geldiği tespit edildi. Raporu yazan komisyon üyeleri, olayın arkasındaki isim olarak eski cumhurbaşkanı Haşim Taçi’yi işaret etti.

Zor kullanılarak ve yasalar çiğnenerek Türkiye’ye gönderilen öğretmenler, halen terör suçundan çeşitli cezalara çaptırıldı ve halen cezaevinde bulunuyor.