Kosova’da Kaçırılan Öğretmenler Havalimanında Görüldü

Kosova’da dün kaçırılan 5 eğitimcinin dünden beri tutulduğu elçilik binasından ülkenin tek havalimanı olan Priştina Havalimanı’na getirildiği belirtiliyor. Bazı öğretmenlerin havaalanında görüldüğü aktarıldı.
Şu ana kadar algı operasyonu çerçevesinde eğitimcilerin Türkiye’de olduğu haberleri yayılmıştı. Fakat bunun gerçek olmadığı ifade edildi. Olayla ilgili bugün servis edilen bir başka fotoğrafta 5 eğitimci ve bir doktorun Priştina Büyükelçiliği binasının içinde bir arada elleri plastik kelepçeli şekilde oldukları görülüyor.
Akşam saatlerinde büyük bir kalabalığın eylem yaptığı uluslararası havaalanında öğretmenlerin görüldüğü teyid edildi. Tarifeli bir THY uçağının da apronda bulunduğu havaalanında şu anda büyük bir hareketlilik yaşanıyor.
Kaçırılan eğitimci ve doktorun bu akşam ya da yarın deport edilmesi için girişimlerinde bulunulacağı öğrenildi.
Avukattan uyarı: Havalimanı eski binasında tutuluyorlar, iadeyi engelleyin 
Avukat Leutrim Syla twitter aracılığı ile yeni yaptığı açıklamada 5 eğitimci ve bir doktorun Priştina Havalimanı’nın eski binasında tutulduğunu açıkladı. Gönderilmek için bekletilen eğitimci ve doktor için acil çağrıda bulunan Syla, “Kosovalı yetkililerin acilen harekete geçmesini istiyoruz.” dedi.

Freedom House Türkiye Uzmanı Nate Schenkkan akşam saatlerinde paylaştığı tweetinde ise;
“*İddia* Gözaltındakilerin Türkiye’ye transfer edilmek üzere Kosova Havalimanı’na götürüldüğünü duydum. Kosovalı yetkililer onların Kosova topraklarından çıkarılmasını engellemeli.” dedi.

KAÇIRILAN ÖĞRETMENİN EŞİ: ONLAR SADECE ÖĞRETMEN, LÜTFEN YARDIM EDİN

MİT’in Kosova’da kaçırdığı öğretmenin eşi televizyondan yetkililere seslendi: Onlar sadece öğretmen. Eşimi ve arkadaşlarımı lütfen kurtarın, yalvarıyorum size. Biz bu topraklara sadece eğitim için geldik.
Gazeteci Ashdown: Herkes onların hâlâ Kosova’da olduğunu düşünüyor
Daha önce Türkiye’de gazetecilik yapan ve Türkiye’yi çok iyi bilen Nick Ashdown ise şunları paylaştı: “Kosova’daki hemen hemen herkes onların hâlâ orada olduğunu düşünüyor, ancak her iki ülke hükümeti de sınır dışı edildiklerinde ısrarcı.”

ERDOĞAN YALAN SÖYLEDİ
MİT’in kaçırdığı 6 kişinin Türkiye’ye getirildiği yönündeki algı operasyonunu bugün de AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan devam ettirdi. Sabah saatlerinde katıldığı bir programda aynı dezenformasyonu tekrarlayan Erdoğan’ın sözlerinin yalan olduğu ortaya çıktı. 5’i öğretmen 1’i doktor 6 kişinin hala Kosova’da olduğu anlaşıldı.