15 Temmuz gecesi kalkışmacılara direnen üsteğmen, fetö üyeliğinden tutuklandı

15 Temmuz gecesi, Maltepe’deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nı kalkışmacılara teslim etmediği için İstanbul’daki Ana Darbe Davası, Fenerbahçe Orduevi Davası ve 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı davalarında ‘tanık’ sıfatıyla ifade veren Üsteğmen Onur Karan, fetö üyeliği ve darbe gecesi darbecilerin talimatlarına uyduğu suçlamasıyla geçtiğimiz günlerde tutuklandı.

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre Karan, suçlamaları reddettiği ifadesinde örgüt ilişkisi olmadığını belirterek yarbay Fatih Karakaya’nın E-5’i kesme emrini yerine getirmediğini, kışlada kalkışmacılara direnen komutanları kışlaya aldığını ve onların emrine girdiğini anlattı.

Üsteğmen Karan, tutuklanmasaydı, Yargıtay tarafından bozulan Sabiha Gökçen Havaalanı İşgal Girişimi davasının 23 Eylül’deki duruşmasında yine tanık sıfatıyla dinlenecekti.

KARAN’IN DİRENİŞİ RESMİ TUTANAKLARDA

Darbe gecesi 2. Zırhlı Tugay Komutanı olarak görev yapan ve İstanbul’daki Ana Darbe Davası’nda 88 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan general Özkan Aydoğdu’nun gözaltındayken verdiği ifadesinde, “Başında Üsteğmen Onur Karan’ın bulunduğu nizamiyedeki unsurların emrine uymadığı, Karan’ın takviye olarak şehre inecek tankların ve fırtına toplarının nizamiyeden çıkışını engellediği, tugayda başarılı olamamasının nedeninin bu olduğunu belirttiği” ortaya çıktı.

2. Zırhlı Tugay Komutanlığı Davası’ndaki ifadeler de Karan’ın ifadelerini doğruladı. Dosya evraklarında şu ifadeler yer alıyor: ”Darbeye karşı tümen komutanının görevlendirip emir komutayı almalarını emrettiği Kurmay Albay Hançeri Sayat ve Kurmay Albay Erkan Olgay, darbe gecesi tugaya gelerek darbecileri püskürttü. Kalkışmayı yönetenlerce emrine 60 tank ve 20 fırtına obüsü verilen Üsteğmen Karan, darbecilerin emrine karşı çıkarak, iki komutanla gelen 110 Kuleli Askeri Lise öğrencisini gözaltına aldı ve 04.30’a kadar darbecileri püskürttü. Böylece tüm bölgeye araç çıkışı yapılan birliğin darbecilerin eline geçmesi önlendi.”

KARAN’IN YARDIM ETTİKLERİ TERFİ ETTİ

Kurmay albaylar Hançeri Sayat ve Erkan Olgay, 15 Temmuz’dan sonraki YAŞ’ta “kahramanlıkları” gerekçesiyle generalliğe terfi ettirilmişti.