OHAL bitti; alarm durumu kuralları yürürlükte

Romanya’da, koronavirüs salgını nedeniyle 2 aydır süren olağanüstü hal sona erdi, 30 günlüğüne ‘alarm durumu’ ilan edildi. Bugünden itibaren, küçük ölçekli alışveriş merkezleri müşteriyle buluşacak, parklar halkın erişimine açılacak, evden çıkmak için artık beyanname gerekmeyecek. Restoran ve teraslar kapalı kalırken, kiliselerde avluda ayine izin veriliyor. Şehir dışına çıkış yine izne tabi olacak. İçişleri Bakanı Marcel Vela tarafından açıklanan temel önlemlerden bazıları şöyle:

*Kapalı alanlarda, toplu taşımada ve iş yerinde maske takmak zorunlu.

*İşverenler salgın risk sıralaması (triyaj), el dezenfeksiyonu ve çalışma planı güncellemesini gerçekleştirmeli.

*Evden çalışma ve salgın risk sıralaması yapılamıyorsa, 50’den fazla çalışanı olan kurumlar çalışma programını ertelemeli.

*Halka açık çalışan kurumlar şu önlemleri almalı: Vücut ısısı 37.3 derecenin üzerinde olanı içeri almamak ve sosyal mesafe için kişi başına en az 4 metrekare alan sağlamak.

*Yolcu taşımacılığı yapanlar, belirlenmiş özel kurallara uymalı.

*15.000 metrekareden büyük alana sahip alışveriş merkezleri kapalı kalmaya devam edecek. Bu merkezlerde, gıda, ilaç, tıbbi optik, temizlik malzemesi satışı yapan ya da sokağa açılan giriş kapısına sahip mekanlara açılma izni veriliyor.

ONLİNE SİPARİŞ VE KAPIDAN SATIŞA DEVAM

Alarm durumu kararnamesine göre, restoranlar, moteller, pansiyonlar ve teraslar kapalı kalmaya devam edecek. Ancak, restoranlar kapıdan ve online yolla (drive-in ve take-away) paket satışlarına devam edebilecek.

İBADETLER AVLUDA

Dini ayinler kilise içinde yapılamayacak. Dışarda toplanan kişiler arasında 2 metrelik mesafe korunacak. Ayine maske ile gelmek zorunlu ve ikonları öpmek yasak. Camilerde sadece avluda ibadet edilecek. Müminler seccadelerini kendi getirecek.

YURT DIŞINDAN GELENE EV İZOLASYONU

Yurt dışından gelenler ev izolasyonuna girecek. 14 günlük izolasyonu çiğneyen karantinaya alınacak.

Çok sayıda ülke ile karşılıklı durdurulan hava trafiği, 14 gün daha uzatıldı. Türkiye’nin yanı sıra, Avusturya, Belçika, Almanya, Fransa, İsviçre, İran, İtalya, İngiltere, İrlanda, İspanya ve ABD ile tüm uçuşlar 14 gün daha ertelendi. Kara sınır kapılarının çok büyük kısmı geçişlere kapalı kalacak.

ŞEHİR DIŞI İÇİN BEYANNAME

Şehir dışına çıkışlara, iş, zirai aktivite, sağlık, yaşlı veya hasta bakımı, insani faaliyet veyahut cenaze gibi nedenlerle izin verilecek. Bu maksatla beyanname doldurulacak.

Okullar kapalı kalmaya devam edecek. Alınan kararlar 2 hafta sonra gözden geçirilecek.