Romanya: Virüs bulaştırdığı kişinin ölümüne yol açana 15 yıla kadar hapis

Romanya hükümeti, covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, yalan beyanda bulunanlara 7 yıla kadar, virüs bulaştırdığı kişilerin ölümüne yol açanlar için 15 yıla kadar hapis cezası öngören acil kararnameyi imzaladı.

Perşembe günü imzalanan kararnameyle salgın hastalıkla mücadeleyi akamete uğratanlara uygulanacak cezalar artırıldı. Ağır müeyyidelerin, virüsün yayılmasını önlemek için getirildiğini anlatan Başbakan Ludovic Orban, ‘’Evde ya da karantinada tecrit halinde olması gereken kişilerin toplumda özgürce dolaşabilmelerini ve vatandaşımızı riske atmalarını kabul edemeyiz. Hükümetin birincil görevi vatandaşların sağlığını korumaktır. Bunun için mümkün olduğunca sert önlemler alacağız ”dedi.

EKSİK YA DA YANLIŞ BİLGİ VEREN YANDI

Acil kararnameye göre, salgın hastalık dönemlerinde riskli bölgeden geldiği halde bunu gizleyen, aktarmalı yolculuk yaparak seyahat geçmişini saklayan, eksik ya da yanlış bilgi veren kişilere uygulanacak hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan 7 yıla çıkarıldı.

HASTALIK BULAŞTIRANA AĞIR YAPTIRIMLAR

Hükümet evde tecrit veya karantina kurallarını çiğneyenlere de sert yaptırımlar getirdi. Kuralı çiğnediği polis tarafından tespit edilen kişiye 3 yıla kadar hapis cezası öngörülürken, bilinçli ya da bilinçsizce virüsü bir başkasına bulaştıranlara verilecek hapis cezası en az 5 yıldan başlıyor.

Virüsü taşıdığını bildiği halde, başkasına bulaştırma yoluyla 1 kişinin ölümüne yol açan kişiye 12 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra, bazı kamusal haklardan men cezası uygulanacak. Kişinin virüs bulaştırdıkları arasından 3 hastanın ölmesi durumunda, ceza 15 yıla kadar yükseliyor.

Basına yansıtan bilgilere göre, 41 kişi hakkında soruşturma başlatılmış durumda. Bu kişilere aynı zamanda 20 bin ley (4 bin euro) idari para cezası uygulanıyor.

52 KİŞİYE VİRÜS BULAŞTIRAN SORUMSUZ

Hükümetin bu kararı almasında, İsrail’den dönüşte izolasyona uymayıp toplum içine karışarak 52 kişiye virüs bulaştıran, yatırıldığı hastanede biri başhekim olmak üzere 22 hastane çalışanını enfekte eden emekli polis vakası etkili oldu.

20 Mart itibarıyla covid-19 salgınında 308 vakanın görüldüğü Romanya’da 45 bin 432 kişi ev izolasyonunda, 4044 kişi ise karantinada tutuluyor. Ölüm vakasının yaşanmadığı ülkede, ilk vakanın görüldüğü günden bu yana 31 kişi sağlığına kavuştu.