“Üçüncü Havalimanı’nda 32 Milyar TL Yolsuzluk Yapıldı; Para Beş Müteahhitin Cebine Girdi”

3. Havalimanı inşaatında büyük yolsuzluklar yapıldığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, inşaatla ilgili beş müteahhite 33 milyar liralık haksız kazanç tespit ettiklerini, bu duruma onay veren kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Erdoğdu, “Üçüncü havalimanı inşaatı Telekom ihalesinden sonra dünya yolsuzluk tarihinin en büyük ikinci yolsuzluğudur.” dedi.
Erdoğdu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, yolsuzlukla ilgili şunları sıraladı.
–‘Yap-işlet-devret’ modeliyle yapılan ihaleyi 2013’te şirketli konsorsiyum kazandı. Ancak havalimanının yer teslimi iki yıl sonra yapıldı. Bu nedenle 2 milyar 90 milyon avro (yaklaşık 15 milyar lira) halkın cebinden alınarak bu müteahhitlerin cebine kondu.
– İhale yapılırken açıklanan şartnamede havalimanı yerleşkesinin dolgu yapılarak 90 metre yükseltilmesi gerekirken, kot sonradan 60 metreye düşürüldü. 30 metrelik eksik dolgu müteahhitler için bedeli 2.5 milyar avro (yaklaşık 18 milyar lira) düşürdü.
– Finansman garantisiyle ilgili hükümler ihale sonrasında değiştirilerek, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, 6,3 milyar avro talep garantisinin yanında, yaklaşık 4,7 milyar avro da koşulsuz finansman garantisine kefil edildi. Bu işlem, müteahhitler kredileri ödemediği takdirde, kusurlu olup olmadıklarına bakılmaksızın borçlarının kamunun üzerine yıkılmasına neden olabilir.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu

Devlet bütçesinin yüzde 5’i

Erdoğdu, “Haksız tutar 4 milyar 590 milyon avrodur. Bunun Türk Lirası karşılığı 32 milyardır. Bu da kamu bütçemizin yaklaşık yüzde 5’ine denk gelmektedir. Biz, Türk Ceza Kanunu’nun 236. maddesine göre, bu müteahhit ekibi ve ne yazık ki siyasi talimatla bu suçu ortak edilen kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

Sayıştay’a da suç duyurusu

Sayıştay denetçilerinin bu hususları tespit etmelerine rağmen, bu tarihi yolsuzlukla ilgili herhangi bir işlem yapmadığını da öne süren Erdoğdu, Sayıştay yetkilileri hakkında da ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

‘Yapıldığı zemin de çürük’

Yeni havalimanının, uçuş güvenliğini tehlikeye sokacak ve işletme maliyetlerini çok artıracak teknik eksikliklerinin bulunduğuna işaret eden CHP’li vekil, eski maden ocaklarının bulunduğu alana yapılan havalimanının zemininin çürük olduğunu ve bölgede hava koşullarının uygun bulunmadığını, kuşların göç yolunun buradan geçtiğini dile getirdi.
Yeterli tesislerin yapılmaması nedeniyle Atatürk Havalimanı’nın kullanılacak olmasının, Türk Hava Yolları’nın işletme giderlerini artıracağını anlatan Erdoğdu, Atatürk Havalimanı ile bu havalimanının aynı anda kullanılmasının uçuş koridorları ve rotası açısından da uygun olmayacağını belirtti: “Yeni havalimanında çıkacak herhangi bir sorun nedeniyle Atatürk Havalimanı’nın da işletilmeye edecek. Vatandaşlar iki havalimanının da masraflarına katlanmak zorunda kayacak. üçüncü havalimanı inşaatı Telekom ihalesinden sonra dünya yolsuzluk tarihinin en büyük ikinci yolsuzluğudur.”
Havalimanının açılışının gecikmesi dolayısıyla oluşacak maliyetin Türk Hava Yolları’na yüklenmek istendiğine işaret eden Erdoğdu, İstanbul’un kuzey ormanları katledilerek yapılan proje nedeniyle tarım arazileri ve temiz su kaynaklarının elden çıktığını da anlattı.

İşçilere atfetti

Erdoğdu, bu konuyla ilgili mücadelelerini havalimanı inşaatında ağır şartlarda çalışmak zorunda bırakılan işçilere atfettiklerini, işçilerin alın terini çalanlardan hesap soracaklarını sözlerine ekledi.