Hicrette Bir Eğitim Gönüllüsü Daha Hakka Yürüdü

Erdoğan rejiminin sürdürdüğü cadı avı yüzünden Meriç’ten geçerek hicret eden bir eğitimci daha gurbette hakka yürüdü. Ankara Samanyolu Cemal Şaşmaz Kız Lisesi Müdürü Halil Dinç,  45 yaşında Yunanistan’da geçirdiği kalp krizinin ardından hayatını kaybetti. İki çocuğu ve eşiyle yakın zamanda Yunanistan’a geçen Dinç, edebiyatçı kimliğiyle gurbet yollarına düşüşünü de kaleme almıştı. Şiirinde Meriç’ten geçenlere atıf yaparak, “Hicret evet bakiyesi / Hicranlı duygular, içten/ Vatana son bakış, yaslı/ Bir akşam geçtim Meriç’ten” demişti.

CEMAL ŞAŞMAZ KOLEJİ’NİN DÜNYA BİRİNCİSİ ÖĞRENCİLERİNE ÖDÜLLERİNİ ERDOĞAN VERMİŞTİ
Dinç’in şiirinde ‘Tohumlar bıraktım orda/Semaya ser çeksin diye’ şeklinde bahsettiği öğrencileri, TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları, ulusal ve uluslararası birçok alandaki yarışmada ödül kazanan başarılar elde etti.
Uluslararası İnfomatrix Kısa Film Yarışması’nda ‘Sınırları Aş’ isimli filmleriyle Dünya 1.si olan Samanyolu Cemal Şaşmaz Liseleri öğrencileri Afet Keskin ve Nihal Özgür’e ödüllerini bizzat dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan vermişti.

samanyolu-cemal-sasmaz-erdogan.jpeg
Uluslararası İnfomatrix Kısa Film Yarışması’nda ‘Sınırları Aş’ isimli filmleriyle Dünya 1.si olan Samanyolu Cemal Şaşmaz Liseleri öğrencileri Afet Keskin ve Nihal Özgür’e ödüllerini bizzat dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan vermişti.

15 Temmuz’dan sonra onbinlerce eğitimci haksız yere tutuklandı, 1000’den fazla eğitim kurumu hizmet hareketine yakınlığı gerekçe gösterilerek ilk çıkarılan OHAL KHK’ları ile kapatıldı. 20 binden fazla eğitimci işsiz kaldı. 100 binin üzerinde öğrencinin eğitimleri hukuksuz şekilde okullarının kapatılmasından sonra aksadı veya yarım kaldı.
Halil Dinç Türkiye’deki zulüm ve haksızlıklardan sonra hicret kararı almıştı. Dinç’in dostlarıyla paylaştığı şiirinin tam metni şöyle:
Geçtim Meriçten
Dünyam bir el çantasında.
Yok oldu bir mazi hiçten
Acı, zorlu talihime,
Gülerek geçtim Meriç’ten
 
Tarihin başından beri
Yaşanan, bitmeyen göçten
Yok kimseye imtiyazı
Bilerek geçtim Meriç’ten
 
Bir zehirden iftirayı
-Duydum sen say ki baldıran-
Kırk beş yıllık hatırayı
Silerek geçtim Meriç’ten
 
Sırtımda bir urba ardan
Kalbim güvercin yüreği
Hem serden geçtim hem yardan
-Geride mağmum dostlarım-
Dolarak geçtim Meriç’ten
 
Tohumlar bıraktım orda
Semaya ser çeksin diye
Bebek, anne, yağız, yiğit
Rahim Allah’a hediye
 
Hicret evet bakiyesi
Hicranlı duygular, içten
Vatana son bakış, yaslı
Bir akşam geçtim Meriç’ten