Harp Okulu Öğrencilerine Müebbet İsyan Ettirdi: “Birçoğu Linç Edildi Zaten, Daha Ne İstiyorsunuz? Ayıptır!”

Hava Harp Okulu öğrencilerinin 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yargılandıkları dâvâda karar açıklandı. 61 öğrenci müebbet, iki öğrenci ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Bu karara tepki geldi. O gün tatbikat gerekçesi ile Yalova’daki kamptan otobüslere bindirilen öğrneciler köprüye getirilmişti. Orada hiçbir şeyden habersiz öğrenciler tek kurşun atmadan lince maruz kalmışlardı.
Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada kurulan İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 18 Mayıs’ta görülen karar duruşmasına 63 sanık ve avukatları katıldı. Kararın açıklanmasından önce öğrencilerden son sözleri alındı. Son sözlerinde ailelerine ve sevdiklerine selam söyleyen öğrenciler beraatlarını talep ettiler, suçsuz olduklarını yinelediler. Kararın açıklanmasından sonra öğrenci yakınlarından tepkiler geldi. Fenalaşan kişilere sağlık ekipleri müdahalede bulundu
Müebbet hapis cezası alanlar içinde 3 kız öğrenci de dikkat çekiyor. Öğrencilerden birinin babasının daha önce şehit olduğu ortaya çıktı.
“Birçoğu linç edildi zaten. Daha ne istiyorsunuz? Ayıptır!”
Hak ve Adalet Platformu Sözcüsü Prof. Dr. Cihangir İslam, müebbet alan ve babası şehit çocuğu olan harbiyeli kız öğrenciyi gündeme getirerek, “Şehit çocuğuymuş. Müebbet almış bugün…Kim olduğu, kimin çocuğu olduğu önemli değil. Bu kızcağız öğrenci! Öğrenci arkadaş öğrenci! Subay değil, emir verme yetkisi yok. İradesi yok! Emretmişler toplamışlar Boğaziçi köprüsüne! Birçoğu linç edildi zaten. Daha ne istiyorsunuz? Ayıptır!” ifadesini kullandı.

‘Adalet tesis edilince bu cezalar bozulacak’
Gazeteci Ece Sevim Öztürk ise müebbet alan 3 harbiyeli kızın fotoğrafını paylaşarak, “Silaha el sürmeyen, birinin babası şehit olan üç harbiyeli kıza müebbet verildi. Adalet tesis edilince bu cezaların bozulacağı muhakkak. O gün darbe emri verip, suçu başkalarına yıkan, savcının istediği metni askerine işkenceyle imzalatan muvazzaf generaller da yargılanacak.” dedi.

***
Harbiyelileri gündüz ziyaret eden Ünal: ‘Bu çocukları yormayın, akşama yorulacaklar’

Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ın 15 Temmuz günü rutin dışı olarak Hava Harp Okulu öğrencilerinin yaz dönemi için bulunduğu Yalova’daki kampı ziyaret ettiği ortaya çıkmıştı. Gazeteci Ahmet Nesin, Ünal’ın öğle yemeği sonrası Harbiyelilere bir konuşma yaptığını anlatmıştı.
“Bu konuşmada, “Biz yapan değil yaptıran olacağız”, “Komutanlara mutlak itaatin önemi”gibi 15 Temmuz için ilginç sayılabilecek temalar kullanıyor. Bundan sonra yanındaki Harp Okulu komutanlarına dönüyor “Çocukların programı nasıl?”diye soruyor. Öğleden sonra askeri eğitim ve toplu spor planlandığını duyunca “Akşam zaten yorulacaklar, bu çocukları yormayın!” diyor. Ünal’ın direktifi gereği faaliyetler iptal ediliyor. Öğleden sonrayı istirahatle geçiren Harbiyeliler akşam olaylar başlayınca buradan otobüslere bindiriliyor ve kendilerini İstanbul’daki olayların ve Boğaziçi Köprüsündeki halkın karşısında buluyor.” ifadelerini kullanmıştı.