Afrika’daki Hastanelere İlaç Tedarik Eden İşçiye ‘Silahlı Terör Örgütü Üyeliği’ Suçundan 9 Yıl Hapis!

Türkiye’den Tanzanya’daki cemaate ait hastanelere ilaç götürdüğü gerekçesiyle tutuklanan emekli işçi Abdurrahman Selçuk (60), ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Polis Kayseri merkezli 5 ilde başlattığı soruşturmada, geçen 26 Ocak’ta gözaltına alınan emekli işçi Abdurrahman Selçuk’un evi ve bağ evinde arama yaptı. Aralamalarda, Tanzanya’daki özel bir göz hastanesine götürülmek üzere çok sayıda ilaç ve göz ameliyatı malzemesi ile kitap ve dergiler ele geçirildi.
Abdurrahman Selçuk, TEM Şubesi’nde yapılan sorgusunda, göz ilaçları, göz mercekleri ve ameliyat malzemelerini sipariş üzerine Tanzanya’ya götürdüğünü söyledi. Selçuk, çıkarıldığı Sulh Ceza Mahkemesi’nde nöbetçi hâkim tarafından 30 Ocak’ta tutuklanarak cezaevine gönderildi.
2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, tutuklu Abdurrahman Selçuk ile avukatı hazır bulundu. Cemaate ait gazete ve dergilere aboneliği bulunduğu, Tanzanya’daki hastanesine ilaç temin ettiği iddialarını kabul etmeyen Selçuk, beraatini istedi. Mahkeme, Abdurrahman Selçuk’a, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan 9 yıl hapis cezası verdi ve tutukluluk durumunun devamını kararlaştırıldı.