İşkence ile Öldürülen Gökhan Öğretmen 1,5 Yıl Sonra Görevine İade Edildi

15 Temmuz sonrası gözaltındayken işkence sonucu vefat eden öğretmen Gökhan Açıkkollu, 1.5 yıl sonra görevine iade edildi. 13 gün gözaltında kaldıktan sonra öldürülen Açıkkollu, hainler mezarlığına gömülmek istenmişti. Diyanet imamı cenaze namazını kıldırmamıştı.
Gökhan Açıkkollu  ‘pardon’ denilerek yeniden görevine iade edildiği okula yazılan İlçe Milli Eğitim yazısıyla ortaya çıktı. 7 Şubat 2018 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı’nın E.2561776 sayılı öğretmen Açıkkollu’nun göreve iade kararının, okul müdürü tarafından yine meslekten ihraç edilmiş olan Gökhan öğretmenin eşine tebliğ edildiği öğrenildi.

İHBAR ÜZERİNE GÖZALTINA ALINMIŞTI
Ümraniye Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih öğretmeni Gökhan Açıkkollu (42), 15 Temmuz askeri darbe girişimi sonrası görevden uzaklaştırılan binlerce isimden biriydi. Bir ihbar üzerine ‘darbeci’ ve ‘terör örgütü üyesi’ olmak suçlamasıyla evini basan çok sayıda polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltı süresi boyunca yapılan rutin sağlık kontrollerinde, sürekli darp edildiğini, yüzlerce kez tokat ve tekme yediğini anlattı. Şeker ve panik atak rahatsızlıkları nedeniyle krizler geçirdi. İki kez komaya girdi hastaneye yatırıldı. Her seferinde yeniden nezarethaneye götürülerek kötü muameleye maruz bırakıldı. İlaçlarını almasına da izin verilmedi.
Gözaltında kaldığı 13. gün yaşadıklarına daha fazla dayanamayan öğretmen Açıkkollu’nun kalbi durdu. Genç öğretmene ilk müdahaleyi yine gözaltında bulunan Adli Tıp Kurumu Başkanı ve doktorları yaptı. Ancak yaşama döndürülemedi. Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Şebnem Korur Fincancı, muayene belgelerine dayanarak hazırladığı raporda Açıkkollu’nun gördüğü işkence sonucu kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ailesi, Açıkkollu’nun öldüğünü İstanbul Adli Tıp Kurumu’na çağrıldığında öğrendi. Açıkkollu’ya yapılan kötü muamele burada da devam etti. Cenazenin hainler mezarlığına gömülmesi şartıyla verilebileceği söylendi. Oysa Açıkkollu hakkında bir yargılama olmadığı gibi tek kelime sorgusu bile yapılmamıştı. Ailesi cenazeyi kendi imkanlarıyla ilaçladı ve kendi araçlarıyla memleketleri Konya’ya götürmek zorunda kaldı. Burada da Diyanet İşleri Bakanlığı’nın talimatı nedeniyle cami imamı cenaze namazını kıldırmadı. Son görevi yapmak da yine aile yakınlarına düşmüştü.

İşkence altında ölen öğretmenin dosyası kapatıldı


 
 

İşte Gökhan Açıkkollu cinayetinin belgeleri: ‘İŞKENCEYLE ÖLDÜĞÜNE ŞAHİDİM’