AİHM’in hak ihlali kararı verdiği Yasin öğretmen beraat etti

15 Temmuz’dan 40 gün sonra, geçmişte yaptığı sosyal medya paylaşımları yüzünden cadı avı ile tutuklanıp 7 ay 15 gün hapse mahkum olan Yasin Özdemir, beraat etti.

Gülen Hareketi lehindeki sosyal medya paylaşımları yüzünden çarptırıldığı hapis kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) dönen sosyal bilgiler öğretmeni Yasin Özdemir, yeniden yargılandığı davada beraat etti. Yasin öğretmen, hukuk mücadelesini uğradığı haksızlıkların tazmini için sürdürecek.

15 Temmuz’dan 40 gün sonra, geçmişte yaptığı sosyal medya paylaşımları yüzünden tutuklanıp suçu ve suçluyu övmekten 7 ay 15 gün hapse mahkum olan Yasin Özdemir, AİHM’in geçen yıl aralık ayında verdiği ‘hak ihlali’ kararı nedeniyle Isparta 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılandı.

Tek celselik duruşmada savcı, AİHM kararına atıf yaparak, Yasin Özdemir’in beraatini istedi. Mahkeme heyeti, Yasin öğretmenin beraatine hükmetti. Hüküm, 29 Eylül’de yayınlanan gerekçeli kararla kesinleşti. Kararda, AİHM’in altını çizdiği kriterlere yer verilerek suç unsurunun oluşmadığı kayda geçirildi.

“HAKKINI ARAYINCA SONUÇ ALINIYOR”

Halen Adana’da ikamet eden Yasin Özdemir, 6 yıl sonra gelen beraat kararını değerlendirdi. “Mücadele edince hemen olmasa da sonuç alınıyor. Bunu yaşayarak görmüş olduk.” diyen Yasin öğretmen, kararın mağdur olan herkes için emsal oluşturması dileğinde bulundu.

Kararnamelerle gasp edilen hakları için çalmadık kapı bırakmadığını anlatan Yasin öğretmen, hukuki çerçevede mücadeleyi sürdüreceğini belirtiyor. Haksız tutukluluk ve terörist damgası ile mağdur edildiğine inanan Yasin Özdemir, suçsuz yere hapiste yatırıldığı 63 gün ile 2 günlük gözaltının tazmini için dava açmaya hazırlanıyor.

GEÇİMİNİ GÜNLÜK İŞLERDE ÇALIŞARAK KAZANIYOR

15 Temmuz öncesinde Isparta Altınbaşak Koleji’nde çalışan Yasin öğretmenin lisansı, onbinlerce meslektaşıyla birlikte bir OHAL kararnamesiyle iptal edildi. Branşında yaptığı onlarca iş başvurusunun kararnameye takıldığından yakınan Özdemir, bulduğu günü birlik işlerle geçinmeye çalışıyor.