KHK Mağduru Ayşe Öğretmen ve İki Evladı Meriç’te Boğuldu, 5 Kişi Kayıp: Katilleri Kim?

Meriç Nehri'nden Yunanistan'a gitmek isterken botu alabora olan öğretmen Ayşe (Söyler) Abdurrezzak iki çocuğu ile can verdi. Ayşe Öğretmen KHK ile ihraç edilmişti.

Ege’de can veren Maden ailesinden sonra bir dram da Meriç Nehri’nde yaşandı. Meriç, Ayşe öğretmen ve iki evladına mezar oldu dün. Baba Uğur Abdurrezzak’ın da aralarında olduğu bottaki diğer 5 kişi ise kayıp…
Önce eşini ve kendisini KHK ile mesleğinden attılar, sonra bir lokma ekmeği çok gördüler; iş kapılarını bir bir yüzlerine kapattılar. Ayşe ve Uğur öğretmenin, hayatı yaşanmaz kıldıkları vatanından hürriyet hayaliyle bindiği mülteci botu Meriç Nehri’nde alabora oldu. Jandarma buz gibi sulardan önce ciğerpareleri Enes ve Münir’in cansız bedenlerini çıkardı, ardından Ayşe öğretmeni. Ayşe Abdurrezzak 37, Halil Münir 3, Abdülkadir Enes 11 yaşındaydı.

Dram yürekleri dağlasa da duyarsızlık acıyı daha da katladı. Bir anneyi kış soğuğunda ucuz bir bota bindiren zulmün sorgulanmamasıydı vicdanları kavuran. Aktivist Veli Saçılık, isyanını ‘Üç yaşında bebeler nehir sularında boğularak ölüyor. Arakan gündem oluyor, Meriç olamıyor.’ diye dile getirdi. Ömer Faruk Gergerlioğlu, ‘Allah’tan korkun, kuldan utanın..’ diye seslendi ülkeyi yönetenlere…
Sosyal medyada ise şu soru dönüp durdu: ‘Masumların katili Meriç mi yoksa onları bir günde terörist ilan edenler, yurtlarında yaşam hakkı tanımayanlar ve bunca zulme kulak tıkayanlar mı?
3 CAN BOĞULDU, 5’İ KAYIP
Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırı belirleyen Ege Denizi ve Meriç Nehri’nin suları son birkaç yıldır pek çok Suriyeli mülteciye mezar oldu. İki ülkeyi ayıran suların son kurbanları ise Gülen Hareketi gönüllüler. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında 5 kişilik Maden ailesi Yunanistan’ın Midilli adasına geçmeye çalışırken boğulmuştu. 13 Şubat’ta ise daha büyük bir facia Meriç Nehri’nde gerçekleşti.
İki aileden oluşan 8 kişilik grubu taşıyan plastik bot Meriç Nehri’nde alabora oldu. Ayşe Abdurrezzak ve iki çocğunun cesedi kıyıya vururken diğerleri hâlâ kayıp. Aileyi tehlikeli yolculuğa çıkaran süreç Türkiye’deki 15 Temmuz şaibeli darbe girişiminin ardından başladı. Edinilen bilgilere göre, baba Uğur Abdurrezak, 11 aylık hapis sürecinin ardından Ocak ayında tahliye olmuştu. 39 yaşındaki İngilizce öğretmeni Uğur Abdurrezak ve 37 yaşındaki Türkçe öğretmeni eşi Ayşe Abdurrezak, AKP’nin KHK ile mesleklerinden ihraç ettiği 30 bin öğretmen arasındaydı. İkisi de Hizmet Hareketi mensubu oldukları gerekçesiyle işlerini kaybettiler.

ADALETSİZLİK YÜZÜNDEN ÜLKEYİ TERK ETME KARARI ALDILAR
Uğur Abdurrezak, işini kaybettikten 6 ay sonra bir sabah evinden gözaltına alındı ve İzmit Kandıra Cezaevi’nde 11 ay tutuklu kaldı. Geçtiğimiz Ocak ayında tahliye edildi ancak “terörist” suçlamasıyla davası devam ediyordu. 6.5 ile 22 yıl arasında hapis cezasıyla yargılanan Uğur Abdurrazak bu nedenle ailesiyle birlikte ülkesini terketmeye karar verdi.
11 yaşındaki oğlu Abdülkadir Enes ve 2 yaşındaki oğlu Halil Münir’i yanlarına alan aile 13 Şubat gece yarısı Meriç nehri üzerinden Türkiye’den kaçmak için yola koyuldu. İnsan kaçakçıları eşliğinde uzun yürüyüşün ardından sabah 05:00 civarında Meriç nehrine ulaşan aileyle birlikte yürüyen başka bir aile daha vardı. 30 yaşındaki Fahrettin Doğan ve 28 yaşındaki Aslı Doğan ile 2.5 yaşındaki bebekleri İbrahim Selim Doğan. Fatih Yaşar isimli bir başka arkadaşları da onlarla beraberdi.
Üçü çocuk toplam 8 kişi, insan kaçakçıları eşliğinde Meriç Nehri kıyısında kendilerini karşıya geçirecek plastik bota bindi. Ancak bilinmeyen bir sebeple bot nehri geçerken alabora oldu. Yapılan ilk aramada Ayşe Abdurrezak ve 11 ile 2 yaşındaki iki oğlunun cesedi bulundu. Botla karşıya geçmeye çalışan diğer 5 kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor.

İki yıl önce Aylan bebeğin boğulmasıyla Suriyeli mültecilerin dramı konuşulurken şimdi Türkiyeli mülteciler ve bebekleri aynı şekilde boğularak hayatını kaybediyor.  Gülen Hareketi mensuplarına Türkiye’de uygulanan sosyal ölüm politakaları nedeniyle benzer can kayıplarının artması olası. Yaklaşık 50 bin Gülen Hareketi gönüllüsü tutuklu durumda. 120 binden fazla kişi hakkında hakkında ise yargı süreci devam ediyor. Hizmet Hareketi gönüllüsü 10 binden fazla kişi tehlikeli yolculukları göze alarak Avrupa ülkelerine iltica etti.

‘ÇOCUĞUMU KURTARIN’ FERYADI..

Türkiye’de yaşanan baskı ve zulümden kurtulmak için Yunanistan’a geçmek isteyenlerin bindiği ve Meriç’te alabora olan botta 8 kişi vardı. Bottaki annelerden birinin “Çocuğumu kurtarın” feryadından sonra nöbetçi askerler AFAD Edirne ekiplerine haber verdi. Ekipler nehirde botlarla arama çalışması başlattı. Arama sırasında ilk olarak patlamış lastik bot bulundu. Ekipler daha sonra 2 evladıyla birlikte Ayşe Abdurrezzak’ın cansız bedenine ulaştı. Cesetler botla karaya çıkarılarak, cenaze nakil araçlarına konuldu. Kayıpların aranması çalışmaları hala devam ediyor.