Katalonya Başkanı Puigdemont: 10 Ekim Salı Günü Bağımsızlığı İlan Ediyoruz

Bağımsızlık referandumundan sonra Katalonya İspanya’dan ayrılmaya hazırlanıyor. Katalonya’nın Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, tek taraflı bağımsızlık ilanından geri adım atmayacaklarını belirterek 10 Ekim’de bağımsızlığı ilan edeceklerini açıkladı.
Puigdemont, Katalonya televizyonu TV3’e verdiği röportajda, “Biz tek taraflı bağımsızlık ilanı olarak adlandırmıyoruz. Biz bağımsızlık ilanı diyoruz. Bu, yasamızda var ve yasanın dediğini uygulayacağız” dedi.
Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen referandum yasasına atıfta bulunan Puigdemont, yasada yer alan “Referandumun sonucunda evet çıkarsa resmi sonuçlar açıklandıktan 48 saat sonra bağımsızlık ilan edilir” maddesinin uygulanacağını aktardı.
Hoşlarına gitsin ya da gitmesin, Katalonya’da olanlar gerçek’
İspanya hükümeti ile uzun zamandır hiçbir diyaloglarının olmadığını belirten Puigdemont, “Çünkü onlar bu konuyu (bağımsızlık) konuşmak istemiyorlar. Hoşlarına gitsin veya gitmesin Katalonya’da olanlar gerçek. Milyonlarca kişi referandumda oy kullandı. Bu insanlar, geleceklerine karar vermek istiyorlar. Niye insanlar seferber oldu? İspanyol hükümeti başka ne konuşacağımızı sanıyor? Hepimiz samimi olmalıyız. Katalonya’yı konuşmalıyız” ifadelerini kullandı.
ispanya
Barcelona’da bağımsızlık karşıtı gösterilere yüz binlerce kişi katıldı
Diğer yandan İspanya’nın özerk yönetimi Katalonya’nın başkenti Barcelona’da yüz binlerce kişi düzenlenen bağımsızlık karşıtı gösteriye katıldı. Barcelona belediyesinin güvenlik güçleri tarafından açıklanan verilere göre protesto gösterisine 350 bin kişi katılırken organizatörler bu rakamın 930-950 bin arasında olduğunu söyledi.
Katalonya’nın İspanya’nın bir parçası olarak kalması gerektiğine inanan Societat Civil Catalana isimli organizasyonun düzenlediği gösteriye İspanya’nın diğer şehirlerinden de katılım oldu. Bir konuşma yapan Peru doğumlu, Nobel ödüllü İspanyol yazar Mario Vargas Llosa, hiçbir bağımsızlık hareketinin İspanya demokrasisine zarar veremeyeceğini söyledi.