Schengen vizeleri dijitalleşiyor

Pasaportlara yapıştırılan vizelerin yerini 2 boyutlu barkod şeklinde dijital bir vize alacak.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi ile Avrupa Parlamentosu, Schengen vizelerinin dijital hale dönüştürülmesi konusundaki yeni yasa tasarısı üzerinde uzlaştı.

Yeni yasa yürürlüğe girdiğinde pasaportlara yapıştırılan vizeler dijital hale gelecek ve 2 boyutlu barkod olarak internet üzerinden verilecek. Vizeler mobil cihazlara indirilebilecek. Vize başvurusu yapanlar, internet üzerinden birçok dilde vize talebinde bulunabilecek.

EVRAKLAR PLATFORMA YÜKLENECEK 

Yeni sistemle başvurular tek bir internet platformu üzerinden işlenecek. Gerekli evraklar, bu platform üzerinden yüklenecek, vize ücreti de buradan yatırılabilecek.

Başvuru sahiplerine çoklu ülke ziyareti yapmak istediklerinde başvuruyu hangi ülkenin aldığı bildirilecek. Sistem, AB ülkelerinin sınır yönetim sistemleri ve veri tabanlarıyla uyumlu çalışacak.

İLK KEZ BAŞVURANLAR KONSOLOSLUKLARA GİDECEK 

Schengen ülkelerinin konsolosluklarına sadece ilk kez vize başvurusu yapanlar, biyometrik verileri geçerli olmayanlar ve yeni pasaport alanlar fiziken gitmek zorunda kalacak.

Schengen vizesinin dijitalleşmesiyle maliyetlerin düşmesi, vize başvurularının hızlanması ve kolaylaşması hedefleniyor. AB, aynı zamanda bu sayede Schengen bölgesinin güvenliğini artırmayı amaçlıyor.

Yasa tasarısı, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından resmen onaylanmasından sonra AB’nin resmi gazetesinde yayımlanacak, yayımlanmasından 20 gün sonra da yürürlüğe girecek.

VİZELER MOBİL CİHAZLARA İNDİRİLEBİLECEK

Vize başvurusu yapanlar, internet üzerinden birçok dilde vize talebinde bulunabileceği gibi vizelerini mobil cihazlara indirebilecek. Metnin raportörü Sloven Parlamenter Matjaz Nemec, “Başvuru sahipleri daha kolay, daha ucuz ve daha hızlı vize prosedürlerinden faydalanacak” derken altı aylık dönem başkanlığını yürüten İsveç’in Göç Bakanı Maria Malmer Stenergard ise bu değişikliğin vizenin taklit edilmesi ve çalınması riskini azaltarak Schengen bölgesinin “güvenliğini arttıracağını” sözlerine ekledi.