AB liderleri Moldova’da toplandı

47 Avrupa lideri Moldova’ya’nın Mimi Kalesinde düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesinde bir araya geldi.

Avrupa Birliği’nin 47 lideri Moldova’daki Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) Zirvesinde bir araya geldi. Başkent Kişinev’e yaklaşık 40 kilometre mesafedeki tarihi Mimi Kalesi’ndeki Zirveye; Rusya ve Belarus dışında Avrupa kıtasında bulunan 47 ülke ve Avrupa Birliği (AB) kurumlarının liderleri katıldı.

AST Zirvesi’ne Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de geldi. Daha önce katılımı resmen duyurulmayan Ukrayna liderini, komşu ve ev sahibi ülke Moldova’nın Cumhurbaşkanı Maia Sandu karşıladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya Şubat 2022’de başlayan saldırısından sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önerisiyle hayata geçirilen AST’nin ilk toplantısı, geçen yılın ikinci yarısında AB dönem başkanlığını yürüten Çekya’nın başkenti Prag’da 6 Ekim 2022’de yapılmıştı. O zirvede ikinci toplantının Moldova’da yapılması kararlaştırıldı.

RUSYA’YA “KUVVETLİ BİRLİKTELİK MESAJ”

AST’nin ikinci toplantısının 2,6 milyon nüfuslu Moldova yapılması, AB ve Batılı ülkelerden Moskova’ya verilen “kuvvetli bir birliktelik mesajı” olarak değerlendiriliyor.

Ukrayna’dan sonra Rusya’nın sıradaki hedefinin Moldova olacağı yorumlarını hatırlatan AB yetkilileri, Avrupa’nın AB yanlısı Moldova hükümetinin arkasında durduğunu göstermek istediğini vurguluyor.

MOLDOVA, AB SÜRECİNİ HIZLANDIRMAK İSTİYOR

AB, geçen yıl, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının başlamasından yaklaşık 3 ay sonra Ukrayna ve Moldova’ya aynı anda “aday ülke” statüsü verdi. Zirve sırasında da AB’nin Moldova’ya güçlü desteğini vurgulaması bekleniyor.

Zirveden bir gün önce Moldova’ya gelen ve AB’nin bu ülkedeki ortaklık misyonunun açılışını yapan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 50’ye yakın devlet ve hükümet başkanının Kişinev’e gelmesinin Kremlin’e yönelik “çok güçlü bir mesaj” olduğunu vurguladı.

Von der Leyen, “Moldova, Avrupa’nın kalbindedir. Moldova, Avrupa’dır.” dedi. Zirve sırasında Moldova hükümeti de AB üyelik sürecinin hızlandırılması, normalde uzun yıllar alacak üyeliğin bir an önce verilmesi için başta Almanya ve Fransa olmak üzere üye ülkelerin ve AB yönetiminin liderlerini iknaya çalışacak.

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, toplantı öncesinde, ikili görüşmelerinde ülkesinin AB üyeliğini gündeme getireceğini, 2030’a kadar üye olmak istediklerini açıkladı.

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN VE KOSOVA DA GÜNDEMDE

AST, liderlerin fikir alışverişi yapmaları, çözüm bekleyen konuları değerlendirmeleri beklenen bir platform olarak düşünülüyor.

Liderler, bu çerçevede Moldova’daki zirvede, çok sayıda ikili ve çoklu görüşme yapacak. Bunlardan biri de Azerbaycan ile Ermenistan arasında barışa varılması amacıyla yürütülen çabalar kapsamında gerçekleşecek.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in girişimiyle yürüttükleri müzakerelere Moldova’da devam edecek.

Üç liderin görüşmesine bu kez Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da katılacak.

Zirve sırasında son günlerde gerginliğin yeniden yükseldiği Kosova’daki durum da gündemde. Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, AST toplantısına katılan liderler arasında yer alıyor. İki liderin katılımı, konuyu görüşmek için liderler açısından fırsat olarak görülüyor.

Ayrıca zirve sırasında liderler arasında yuvarlak masa toplantıları yapılacak. Liderlerin 4 grup halinde katılacağı toplantılar, güvenlik, enerji ve ulaştırma ana başlıklarında düzenlendi.

GÜVENLİK İÇİN NATO UÇAKLARI HAVADA

Zirve nedeniyle Kişinev’de geniş güvenlik önlemleri de alındı. Hava sahası uçuşa kapatılırken, AWACS olarak bilinen NATO’ya bağlı havadan erken ihbar uçakları, güvenliğe katkı sağlamak üzere müttefik hava sahasında görev yapıyor.

Ayrıca güvenlik güçleri, şehrin ana caddelerini tutarken, bazı yollar trafiğe kapatıldı. Gazeteciler, şehrin 40 kilometre dışındaki zirvenin yapıldığı Mimi Kalesi’nin bulunduğu Bulboaca bölgesine trenlerle taşındı. Güvenlik nedeniyle bölgeye alternatif ulaşım imkanı sağlanmadı. Yaklaşık 50 ülkeden gelen gazeteciler, 1 saat süren tren yolculuğunun ardından bölgeye ulaştı.