AKPM gözlemcileri: Erdoğan ve iktidar seçimlere ‘adil olmayan avantajlarla’ gitti

AKPM Seçim Gözlemci Heyeti Başkanı Başkanı Frank Schwabe, “demokratik bir seçim için tam koşulların yerine getirilmediğini” bildirdi.

AKPM Seçim Gözlemci Heyeti Başkanı Başkanı Frank Schwabe, “demokratik bir seçim için tam koşulların yerine getirilmediğini” bildirdi. Seçimi izleyen Avrupalı gözlemciler, Türkiye’de mevcut cumhurbaşkanı ve iktidar partisinin sandığa “adil olmayan bir avantajla” gittiği suçlamasında bulundu.

Euronews’te yer alan habere göre seçimi izleyen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi (AGİT PA) ve AGİT Demokratik Kurumlar Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (DKİHB) ortak bir açıklama yaptı.

SEÇİME YÖNELİK ELEŞTİRİLER NELER?

Seçimin düzenlenmesinin başarılı bulunduğu ve katılım oranının yüksek olmasının memnuniyet verici olduğu kaydedilen ortak açıklamada, temel toplanma ve örgütlenme özgürlüğü, ifade özgürlüklerine yönelik devam eden kısıtlamalar eleştirildi.

Açıklamada, bazı muhalif siyasetçi ve partilerin yanı sıra sivil toplum ve bağımsız medyanın seçim sürecine katılımının engellendiği görüşü dile getirildi.

Seçim koşullarına eleştiriler getirilen açıklamada, birkaç muhalif siyasetçinin tutuklanması da dahil olmak üzere bazı siyasi güçlerin “suçlu gösterildiği” ve “tam siyasi çoğulculuğun engellediği” görüşü dile getirildi. Açıklamada, “yarışın rekabetçi ancak yine sınırlamalarla dolu olduğu” şikayetinde bulunuldu.

“DEMOKRATİK BİR SEÇİM İÇİN TAM KOŞULLAR YERİNE GETİRİLMEDİ”

AKPM Seçim Gözlemci Heyeti Başkanı Başkanı Frank Schwabe, “demokratik bir seçim için tam koşulların yerine getirilmediğini” bildirdi.

Schwabe, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarından sonra bile kilit siyasi ve sosyal figürler hapiste, medya özgürlüğü ciddi şekilde kısıtlanıyor ve bir otosansür ortamı var. Türkiye adil seçim kampanyası koşulları yaratmaktan çok uzak.” ifadesini kullandı.

DKİHB Başkanı Jan Petersen ise yaptığı açıklamada, yüksek katılım oranının Türkiye halkının demokrasi arzusunun önemli bir göstergesi olduğunu belirtti.

“Kamu medyasının ezici önyargısı ve ifade özgürlüğü kısıtlamaları üzücü” diyen Petkersen, bununla birlikte, seçim idaresinin çalışmalarının şeffaflıktan yoksun olduğunu belirterek, “kamu medyasının ezici önyargısını ve ifade özgürlüğüne getirilen kısıtlamaları üzüntüyle not ediyorum.” ifadesini kullandı.

AGİT PA Sekreteri Farah Karimi de YSK’nın gözlemci heyetiyle görüşmemesini eleştirdi. İkinci tura kalan seçimler konusunda, Özel Koordinatör ve kısa dönem AGİT gözlemci misyonu lideri ise Michael Link “tabii ki de işimiz bitmedi ve Türkiye’de kalmaya devam edeceğiz.” dedi.

Gözlemci heyetler, seçimlerden iki üç ay sonra daha detaylı bir rapor yayımlamayı planlıyor.