AB üyesi olmayanlar ehliyetlerini daha kolay değiştirebilecek 

AB ile 'denk' kabul edilen karayolu güvenlik standartlarına sahip birlik dışı ülkelerden gelen sürücüler, mevcut ehliyetlerini, bir AB ehliyetiyle daha kolay şekilde değiştirebilecek.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, birlik üyesi olmayan ülkelerden gelen kişilerin ehliyetlerini değiştirmesini kolaylaştırmak için yeni bir öneri sundu. Buna göre, AB ülkeleri ile karşılaştırmalı olarak ‘denk’ kabul edilen karayolu güvenlik standartlarına sahip birlik dışı ülkelerden gelen sürücüler, mevcut ehliyetlerini, bir AB ehliyetiyle daha kolay şekilde değiştirebilecek.

Önerinin kabul edilmesi halinde birlik dışından gelen ve AB ülkelerinde yaşayanların, yeniden ehliyet almalarının önüne geçilecek. Yeni ehliyet almak için yaşanan zaman kaybı ve mâli açıdan yapılan masraf bu şekilde önlenmiş olacak.

AB içinde yaşayan ABD vatandaşları için bu durum eyaletlere göre farklılık arz ettiği için uzun zamandır ciddi bir sıkıntı yaratıyordu.

AB ülkelerinin, ABD’deki eyaletlerle yaptığı ikili anlaşmalar dikkate alındığından örneğin Fransa’da Maryland eyaletindeki alınan ehliyet tanınırken, Kaliforniya’daki kabul edilmiyor ve buradan ehliyet alan ve Fransa’da yaşayan kişiden bu ülkeden gerekli testleri geçmesi isteniyordu.

DİL SORUNU İÇİN YENİ ÇÖZÜM YOLU

AB Komisyonu’nun başka bir önerisine göre, örneğin Almanya’ya yaşayan ancak bu dili konuşamayan bir ABD vatandaşı AB üyesi ve İngilizce konuşulan İrlanda’dan ehliyet almasının önünü açılacak.

Fransa’da yaşamak ve çalışmak için gelen Türk vatandaşları bir yıl içinde başvurmaları halinde Fransız ehliyetine sahip olabiliyor. Ancak bu süre geçtiğinde yeniden sınava girmesi gerekiyor.

AB DİJİTAL EHLİYETE GEÇECEK

AB Komisyonu ayrıca birlik sınırları içinde araç sürücüleri için ehliyetlerin dijital hale getirilmesini önerdi.

AB Komisyonu üyelerinin yol güvenliği konulu toplantısının ardından hazırlanan teklifleri Komisyonun ulaştırmadan sorumlu üyesi Adina Valean açıkladı.

Komisyonun teklifleri arasında dünyada ilk kez uygulanacağı belirtilen “dijital ehliyete” geçilmesi de bulunuyor. Teklife göre, AB üyeleri arasında ehliyetlerin karşılıklı tanınmasının kolaylaştırılması için dijital sisteme geçilecek.

DİJİTAL EHLİYETLER AB GENELİNDE GEÇERLİ OLACAK

  • Dijital ehliyetler kullanıma girdiğinde bir mobil telefon veya diğer dijital cihazlardan erişilebilecek ve AB genelinde geçerli olacak.
  • Ehliyetlerin AB sınırları içinde dijitalleşmesi konusundaki asgari gereklilikler sonra belirlenecek.
  • Ehliyetler, belirlenecek uyum sürecinin ardından tamamen dijital hale dönüştürülecek. İsteyenler dijitale ilave olarak karta basılmış ehliyet de bulundurabilecek.
  • Dijital ehliyetlerin yenilenmesi veya değiştirilmesi, işlemlerin internet üzerinden yapılmasıyla çok daha hızlı ve kolay olacak.
  • AB üyesi olmayan ülkelerden gelen kişilerin Birlik sınırları içinde araç kullanabilmek için ehliyetlerini değiştirmesi de dijital sistemle daha kolay hale getirilecek. Hangi ülkelerde alınan ehliyetlerin AB içinde geçerli olacağı, ilave sınav veya eğitim gerekip gerekmeyeceği daha sonra belirlenecek.
  • Dijital ehliyete geçiş için 4 yıllık bir süre öngörülüyor. AB Komisyonu, teklifin kabul edilmesinden sonraki 18 ay içinde dijitale geçiş kurallarının kabul edilmesini hedefliyor.
  • AB Komisyonunun teklifinin yasalaşması için üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu tarafından da kabul edilmesi gerekiyor.