Dünya onu konuşuyor: FİFA’dan ‘Nusret’ soruşturması

Etçi Nusret'in Dünya Kupası final maçında sahaya inerek oyuncularla fotoğraf çektirmek için çabalaması, kupayı Arjantinli oyunculardan alıp yaptığı 'tuhaf' hareketler nedeniyle soruşturma başlatıldı. Nusret'in sahaya neden ve nasıl sokulduğu bilinmiyor.

Futbolun patronu FİFA, etçi Nusret’in Dünya Kupası final töreninde sahaya inip, hem kupayla hem futbolcularla poz vermek için çabaladığı anlara ilişkin soruşturma başlattı.

Dünya, Katar başta olmak üzere birçok ülkede şubeleri bulunan ünlü et lokantası ‘Nusret’in sahibi Nusret Gökçe’nin Dünya Kupası finalinde yaptıklarını konuşmaya devam ediyor. Kupayı kazanan Arjantin takımı oyuncularını fotoğraf için darlayan, Messi’yi kolundan çeken, futbolcuları saha içinde adeta kovalayan Nusret’in bu hareketleri, hem organizasyonu düzenleyen Katar’a hem de FİFA’ya çok sert eleştiriler yöneltilmesine neden olmuştu. Yaşananların ardından FİFA harekete geçti.

KUPAYI ELİNDEN BIRAKMADI 

‘Salt Bae’ olarak tanınan Kasap Nusret Gökçe’nin Dünya Kupası Finali’nde sahaya girip madalya ısırması, kupa tokatlamasının yankıları sürüyor.

FIFA kurallarına göre dünya kupası töreninde kupaya ancak FIFA yetkilileri, kazanan takımın ekibi ve devlet başkanlarının da aralarında olduğu seçili kişiler dokunabiliyor.

FİFA BAŞKANIYLA YAKIN 

Törenin ardından günlerdir, Nusret’in saha girebilmek için FIFA Başkanı Gianni Infantino’yla ilişkisini kullandığı, hatta rüşvet verdiği bile konuşuluyor. Infantino’nun Nusret’in restoranında çekilmiş çok sayıda fotoğrafı da ikilinin arasındaki ilişkiye delil olarak gösterilmişti. Katar’da restoranı da bulunan Nusret’in devlet yöneticilerini ağırlayarak et yedirdiği çok sayıda fotoğrafı bulunuyor.

Tartışmalar FIFA’yı da harekete geçirdi. Ünlü kasap ve işletmeci Nusret Gökçe’nin de aralarında olduğu bazı kişilerin Katar’daki Dünya Kupası finalinin ardından sahaya girmesiyle ilgili inceleme başlattı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre bir FIFA sözcüsü “FIFA, 18 Aralık’ta Lusail Stadyumu’ndaki kapanış töreninin ardından bazı kişilerin sahaya nasıl usule aykırı bir şekilde erişim sağladığını tespit etmeye çalışıyor. Daha sonra, uygun şekilde işlem yapılacak” dedi.

ABD’DEKİ TURNUVADAN MEN EDİLMİŞTİ 

Tartışmanın ardından ABD’nin en eski futbol turnuvası, U.S. Open Cup da Nusret’in final törenine katılmasını yasaklamıştı.

U.S. Open Cup’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada “Salt Bae, 2023 Open Cup finalinden bu vesileyle men edilmiştir” ifadeleri kullanılmıştı.