Testi geçen Romanya’nın ilk uydusu fırlatılmaya hazır

Uluslararası Bükreş Bilgisayar Lisesi (ICHB) öğrencileri tarafından geliştirilen Romanya’nın ilk mini uydusu (Space Sparrow), Madrid’teki uzay laboratuvarında başarıyla test edildi.

Bükreş’teki bir grup Lise öğrencisinin yaptığı Romanya’nın ilk uydusu ‘ROM-2’, İspanya’nın başkenti Madrid’deki laboratuvarda başarıyla test edildi. Gelecek yılın (2023) ilk yarısında planlanan fırlatma da başarılı olursa Romanya, yörüngedeki ilk aktif uydusuna sahip olacak.

UZAY SERÇESİ BAŞARIYLA TEST EDİLDİ

Uluslararası Bükreş Bilgisayar Lisesi (ICHB) öğrencilerinden oluşan RomSpace uzay çalışma ekibi, yaptıkları uyduyu, Madrid Politeknik Üniversitesi (UPM) Mikro Yerçekimi Enstitüsü laboratuvarlarında başarılı şekilde test etti.

PAEZ: “UYDU, UZAYA FIRLATMA AŞAMASI İÇİN TAM NOT ALDI”

Uydunun test aşamasında hazır bulunan AMSAT direktörü Felix Paez, testlerin, SpaceX tarafından belirtilen yük ve ölçümlerle başarılı şekilde gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Paez, “ROM-2, SpaceX ile UPM’nin IDR (Ignacio Da Riva) birimlerinde başarıyla test edildi ve uzaya fırlatma aşaması için tam not aldı.” dedi.

“ÖĞRENCİLERİN OLAĞANÜSTÜ ÇABALARI ALKIŞI HAK EDİYOR”

Paez, öğrencilerin bu olağanüstü çaba ve gayretlerinin Romanya’nın bilim ve havacılık endüstrisinin geleceği adına da alkışı hak ettiğini kaydetti.

BUŞCU: “SONRAKİ GÖREV BİZİM İÇİN DAHA KOLAY OLACAK”

Uyduyu kuran ICHB uzay ekibi Proje Koordinatörü Filip Buşcu ise yaptığı açıklamada, “Uydumuz küçük ama ona çok fazla umut bağlamayı başardık. Bir sonraki görev bizim için daha kolay olacak.” dedi.

‘ROM-02’ Uydusu baş programcısı Alexandru Luchianov da yaptığı açıklamada uydu test denemesinde zorlanmadıklarını belirterek, “Çünkü, aylardır uydu üzerinde çalışmalar yapıyorduk. Projenin belki de en zor kısmı test sonuçlarını beklediğimiz birkaç saatlik süreydi” yorumunu yaptı.

Uydu’dan sorumlu öğrencilerden David Constantinescu ise “Şimdiye kadarki tüm çabalarımızın tek bir amacı vardı: bunun mümkün olduğunu, başarabileceğimizi kanıtlamak. Artık bundan sonraki seviyeye geçebiliriz” dedi.

UYDU, GELECEK YILIN İLK DÖNEMİNDE UZAYA FIRLATILACAK

Uzay Serçesi (Space Sparrow) adı verilen Romanya’nın “ROM-2” uydusu, 2023’ün ilk yarısında İngiliz Alba Orbital uydu firması tarafından SpaceX’ten bir ‘Falcon 9’ roketi ile uzaya fırlatılacak. Önümüzdeki Aralık ayında da Glasgow’daki fırlatıcıya entegre edilecek. Bu çerçevede ICHB’nin RomSpace uzay ekibi de Aralık ayında Glasgow’a davet edildi. Öğrenciler burada bir sonraki uzay görevi etkinliğinde yer alacak.

HÜKÜMET VE BİRÇOK KURUM – KURULUŞ DESTEK VERDİ

Uydu ile ilgili; araştırma, yapım ve test programı maliyetleri birçok yerel ve uluslararası önemli firma ve vakıfların yanı sıra Romanya Hükümetinin de desteğini almayı başardı.

UYDUYU İNŞA EDEN UZAY EKİBİNDEKİ 9 ÖĞRENCİ

Lumina Eğitim Kurumlarına bağlı ICHB uzay (RomSpace) ekibi şu öğrencilerden oluşuyor; Rareş Bălăşescu, Filip Buşcu, George Chirilă, Eliza Constantinescu, David Constantinescu, Vlad Erceanu, Vladimir Necula, Alexandru Luchianov ve Andra Palada.