Miçotakis’ten Türkçe paylaşım: Biz düşman değiliz

BM'de yaptığı konuşmasını Türkçe olarak paylaşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Yunanistan Türkiye’yi tehdit etmiyor. Biz düşman değiliz" dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitaben yaptığı konuşmadan alıntıladığı ifadelerini, Twitter’dan Türkçe olarak paylaştı.

Miçotakis, paylaşımında, “Birleşmiş Milletler’den bu mesajla yalnız Türk liderlerine değil, Türk halkına da yönelerek şunu söylemek isterim: Yunanistan, Türkiye’yi tehdit etmiyor. Biz düşman değiliz. Biz komşuyuz ve aramızdaki dostluk ilişkilerine çok önem veririz” ifadelerini kullandı.

Her iki ülkede de çoğunluğun çatışma ve anlaşmazlık istemediğini belirten Miçotakis, “Gelin, beraber karşılıklı saygı ve iş birliği içinde ve uluslararası hukukun çerçevesinde ileriye doğru adım atalım” önerisinde bulundu.

“BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ” SÖZÜNÜ HATIRLATMIŞTI 

Miçotakis, BM Genel Kurulundaki konuşmasında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Kafkaslar’da istikrarı bozan bir tavır sergilediğini ileri sürmüştü.

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözünü de hatırlatarak Türkiye’nin Yunanistan’a karşı sert söylemlerde bulunduğunu söylemişti.

Türkiye’nin Ege’ye dair tezlerini “hatalı iddialar” olarak nitelendiren Miçotakis, bu durumun Kardak krizinden bu yana devam ettiğini belirtmişti. Miçotakis, Türkiye’nin Yunanistan’a karşı aldığı “casus belli” kararını anımsatarak Türkiye’nin Doğu Ege adalarında da Yunanistan’ın egemenliğini sorguladığını ancak bunun kabul edilemez olduğunu vurgulamıştı.