New York Times: Türkiye’de insanlar ekmek alamıyor, fırınlar ekmek üretemiyor

The New York Times gazetesi, Türk Lirası'nın değer kaybetmesiyle ürünlerin fiyatları artarken İstanbul’da görülen ekmek kuyruğunu böyle yorumladı: “Türkler, Türk Lirası dolar karşısında erirken ve maaşları artık günlük temel ihtiyaçları bile karşılamazken artan enflasyonla boğuşuyor, fiyatların yükselişini izliyor”

The New York Times gazetesi, Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle ürünlerin fiyatları artarken İstanbul’da görülen ucuz ekmek kuyruklarını mercek altına aldı.

ABD gazetesinde haber, “Çok sayıda Türk ekmek alamıyor, fırıncılar da üretemiyor” başlığıyla yayımlandı. “Türkler, Türk Lirası dolar karşısında erirken ve maaşları artık günlük temel ihtiyaçları bile karşılamazken artan enflasyonla boğuşuyor, fiyatların yükselişini izliyor. Çok sayıda insan devletin sattığı, ucuz ekmeklerle masalarını doldurmaya çalışırken çeşitli mahallelerde ekmek kuyrukları belirmeye başladı” ifadeleriyle başlayan haberde, İstanbul’da bu hafta görülen Halk Ekmek kuyruğundan izlenimler aktarıldı.

SIRADA BEKLEYENLERİN ÇOĞU KORKUDAN KONUŞAMADI

“Sırada bekleyenlerin pek çoğu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek başlarına bir iş gelmesinden korktukları için konuşmak istemedi. Konuşanlar da ismini vermedi” denilen haberde, yorumlar başladıkça atmosferin değiştiği aktarıldı. Habere göre, sıradaki bir genç kadın “İnsanlara nasıl olduklarını sormanıza gerek yok, sırayı görüyorsunuz” derken, arkasındaki bir adamın da “Sabah akşam fiyatların arttığını görüyoruz” diye ekledi.

FIRINCILAR MAL ETTİKLERİNDEN UCUZA SATIYOR

Haberde şubat ayından bu yana Euro ve dolar karşısında Türk lirasının yüzde 50’ye yakın değer kaybettiği Türkiye’de sorunun daha “acı verici” olduğu belirtildi. Fırıncıların şu an ekmeği kendilerine mal olduğundan daha düşük bir fiyata satmak zorunda kaldığı belirtilen haberde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uygun fiyatlı ekmek tedariğini artırdığı, hükümetin de fırıncılara un sağlayacağını duyurduğu aktarıldı.

İFASLA KARŞI KARŞIYA KALAN FIRINCILAR: “BU FİYATA DÖNDÜREMEYİZ”

Fırıncıların da iflas riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten haber, ekmek satışlarının düştüğü, fırıncıların ekmekleri Fırıncılar Odası tarafından belirlenen miktara satmakta zorlandığını aktarırken, fırın sahibi Ahmet Uçar’ın “Bu işi döndüremem. Un fiyatı sürekli artıyor” dediği kaydedildi. Uçar, harcamalarını sürekli arttığını, kirasının da son olarak artırıldığını ancak satışların düştüğünü söyledi.