İhracatçılar için felaket dönemi: Türkiye, kara para ve terörizmin finansmanı konusunda ‘gri liste’ye girdi

Türkiye, FATF tarafından 'kara paranın aklanması' ve 'terörizmin finansmanını engellemede başarılı olamadığı' için 'gri liste'ye alındı.

Fransa’nın başkenti Paris’te üç günlük toplantılarının ardından bir açıklamada bulunan Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye’yi kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda ‘yeterince çaba göstermeyen’ ülkelerin bulunduğu ‘gri liste’ye aldı. Yapılan incelemelerde Botswana ve Mauritis listeden çıkarıldı. Ürdün, Mali ve Türkiye ise gri listeye alındı. Karar, Türkiye’den mal ithal eden Romanya’daki işadamlarını da olumsuz etkileyecek.

Euronews’de yer alan habere göre; izlemeye alınan ülkelerin sayısının artırıldığını belirten FATF Başkanı Marcus Pleyer, Pandora belgelerinde de kara para aklamaya ilişkin bilgilerin yer aldığı, bununla sıkı mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Kara propaganda ve terörizmin finansmanı konusunda Türkiye’nin ciddi sorunları bulunduğunu söyledi. Pleyer, Türkiye’nin bu konuda taahhütlerde bulunduğunu ancak bunları somut eyleme dönüştürmesi gerektiğini belirtti.

Öte yandan bu karar Avrupa Birliği’ne de Türkiye’yi kendi kara para aklamayla mücadele listesine alması yönünde baskı oluşturabilir. Bu listede de AB üyesi olmamakla birlikte birliğin finansal sistemine tehdit oluşturabilecek ülkeler yer alıyor.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) mayıs ayında yayınladığı bir rapora göre Mali Eylem Görev Gücü tarafından gri listeye alınan ülkelere sıcak para girişinde milli gelirin yüzde 3’üne denk gelen miktarda azalma meydana gelebiliyor.

Türkiye’ye 2019 yılının aralık ayında uyarı verilmiş ve bunun üzerine Ankara geçtiğimiz yılın aralık ayında bu endişeleri gidereceğini belirttiği yeni bir kanun hayata geçirmişti. Fakat bu kanun muhalefet ve sivil toplum örgütleri tarafından kara parayla mücadele yerine kar amacı gütmeyen kuruluşları hedef aldığı gerekçesiyle eleştirilmişti.

TÜRKİYE’NİN ROMANYA İLE TİCARETİNİ DE OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

Romanya hükümeti, mart ayında Türkiye’den gelen ticari mallara ödenecek paranın muhasebeye gider olarak işlenmesini engelleyen yasa çıkarmıştı. Ancak daha sonra bu yasada geri adım atmıştı.

AB’nin Türkiye’ye yönelik gri liste yaptırımlarına geçmesi halinde bunu Romanya da uygulamak zorunda kalacak. Böylece Türk mallarının diğer ülkelerde olduğu gibi AB nezdinde de rekabet edebilmesine ağır darbe gelebilir.

MALİ EYLEM GÖREV GÜCÜ NEDİR?

Hükümetler arası bir organizasyon olan Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force – FATF), ‘kara para aklama, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanı’ ile mücadelede uluslararası standartlar oluşturmakla görevli.

FATF, bu standartlarla uyumlu yasal ve kurumsal tedbirlerin alınması ve bu tedbirlerin operasyonel açıdan etkili bir şekilde uygulanmasını teşvik etmek amacıyla 1989 yılında kuruldu.

Paris’teki Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bünyesinde faaliyetlerini yürüten FAFT, bağımsız bir statüye sahip. FATF’nin gri listesinde Arnavutluk, Bahamalar, Babardos, Kamboçya, Gana, İzlanda, Jamaika, Moğolistan, Myanmar, Pakistan, Nikaragua, Panama, Suriye, Uganda, Yemen ve Zimbabve gibi ülkeler bulunuyor.