AB: 1 Temmuz’dan itibaren ‘e-Ticaret’te KDV uygulaması kökten değişiyor

AB genelinde 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren e-ticarette KDV’ye yönelik yeni kurallar yürürlüğe giriyor.

Avrupa Birliği’nde 1 Temmuz’dan itibaren elektronik alış verişlerde (e-Ticaret) Katma Değer Vergisi (KDV) uygulaması değişiyor. Çevrimiçi yapılan alış verişlerde KDV artık ürünün gittiği (tüketicinin bulunduğu) ülkeye ödenecek. 22 Euro altındaki ürünlere uygulanan vergi muafiyeti de kaldırıldı.

AB ülkelerine ithal edilen hiçbir ürün artık KDV’den muaf olmayacak. Bu tarihten itibaren ürün tutarına bakılmaksızın, teslimat adresindeki ülkede geçerli olan KDV oranı uygulanacak.

AB Komisyonu, yeni KDV kurallarının tüm Birlik şirketleri ve ülkeleri için eşit şartlar sağlama, sınır dışındaki e-ticareti basitleştirme ve AB içindeki tüketiciler için daha fazla seçenek ve şeffafiyet sağlama amacıyla hazırlandığını duyurdu.

En son 1993’te güncellenen Avrupa Birliği TVA uygulamasının, perakende sektöründe çığır açan e-ticaretin gelişmesine paralel olarak reforme edilmesinin zorunlu hale geldiği belirtildi. COVID-19 salgının da çevrimiçi perakendedeki değişikliklerini hızlandırdığı vurgulandı.

1 Temmuz’da yürürlüğe girecek yeni kurallar, hem AB içi hem de Birlik dışındaki satıcıları ve online satış platformlarının yanı sıra; posta operatörleri, kuryeleri ve gümrük ve vergi idareleri ile tüketicileri etkileyecek.

Yeni kuralların bir başka amacı da KDV ödemesini kayıt eden ortak elektronik sistem One Stop Shop (OSS) sayesinde uluslararası çapta online satışlar yapan işletmelere yönelik bürokrasi yükünü hafifletmeyi hedefliyor.

ESKİ VERGİ SİSTEMİ NASIL UYGULANIYORDU?

Mevcut durumda, 22 euro’dan az değerdeki ürünlerde KDV ve gümrükleme ücreti uygulanmazken; 22 ila 150 euro arasındaki ürünlerde KDV ve gümrükleme ücreti uygulanıyor. 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girecek yeni kurallara göre, ihracat yapan işletmeler ya da satıcılar 150 euro’dan az değerdeki ürünlere KDV ve gümrükleme ücreti ödeyecek. 150 euro’dan yüksek değerdeki ürünlerde ise, KDV ve gümrükleme ücretine ek olarak gümrük vergisi de uygulanacak.