Kosova’da Türk öğretmenlerin kaçırılmasına yardım eden bürokratlara dava açıldı

Mehmet Akif Kolejleri’nde çalışan 6 öğretmenin üç yıl önce illegal yollarla Türkiye’ye iade edilmesine ilişkin Kosova’da savcılığın hazırladığı iddianame mahkemece kabul etti. Bu hukuksuzlukta payı olan üç bürokrat, görevi kötüye kullanma ve kişileri özgürlükten mahrum bırakmaktan yargılanacak.

Priştine’deki yerel mahkemenin kabul ettiği iddianamede, Kosova İstihbarat Teşkilatı eski başkanı Driton Gashi, İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık, İltica ve Göç Dairesi müdürü Valon Krasniçi görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Göç İdaresi Müdürü Rrahman Sylejmani ise görevi kötüye kullanma suçuna ilaveten Türkiye’ye gönderilen 6 öğretmeni özgürlüğünden mahrum bırakmakla suçlanıyor.

MAHKEME: YETERLİ DELİL VAR

Sanık avukatlarının iddianamenin reddi ve delillerin geçersiz sayılmasına dair talepleri mahkeme tarafından reddedildi. Mahkeme kararında “Sanıkların suçlandıkları suçları işlediklerine dair şüpheyi destekleyen yeterli delil bulunduğu” ifadesi yer aldı.

BM İNCELEME BAŞLATILMASINI İSTEMİŞTİ

BM Keyfi Tutuklama Çalışma Grubu, Kosova’dan kaçırılan 6 Türk vatandaşı için haksız gözaltı, özgürlükten mahrum bırakılma ve keyfi tutuklama kararı verdi. Kararda Türkiye ve Kosova suçlu bulunmuştu. BM, kaçırılanların derhal serbest bırakılmasını Türkiye’den talep ederken maddi ve manevi tazminat ödemesi ve suça bulaşanlar hakkında inceleme başlatmasını istemişti.

MİT DESTEKLİ İLLEGAL OPERASYON

29 Mart 2018 sabahı Kosova’daki Mehmet Akif Kolejleri bünyesinde çalışan idareci ve öğretmenler, yolda zorla indirilerek ya da okul bahçesinde öğrencilerin gözü önünde alınarak Priştine havaalanına götürülmüş, MİT’e ait uçakla Türkiye’ye gönderilmişti.

KOMİSYON 31 İHLAL TESPİT ETMİŞTİ

Ülkede yoğun tartışmalara neden olan olaydan hemen sonra, İstihbarat Başkanı Driton Gashi görevden alınmıştı. Kosova Parlamentosu’nca kurulan araştırma komisyonu, Şubat 2019’da yayımladığı raporda, sınır dışı etme sırasında 31 yasa ve prosedür ihlalinin meydana geldiği tespit edildi. Raporu yazan komisyon üyeleri, olayın arkasındaki isim olarak eski cumhurbaşkanı Haşim Taçi’yi işaret etti.

Zor kullanılarak ve yasalar çiğnenerek Türkiye’ye gönderilen öğretmenler, terör suçundan çeşitli cezalara çaptırıldı ve halen cezaevinde bulunuyor.