Çevre Bakanlığı kampanya başlattı: Cuma günü aracını bırak; yürü ya da toplu taşıma kullan

Büyük şehirlerdeki hava kirliliğini azaltmak umuduyla Romanya Çevre Bakanlığı,Yeşil Cuma programını başlattı. Çarşamba günü duyrulan kampanya ile vatandaşlardan özel aracını evde bırakması, işe toplu taşıma, scooter, bisiklet gibi taşıtlarla ya da yürüyerek gitmesi isteniyor.

Çevre Bakanı, kamu çalışanlarından kampanyaya öncülük etmelerini istedi. Kampanya çerçevesinde bugün Başbakan Florin Cıtu işe yürüyerek gittiğine dair fotoğraf paylaşırken, Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu ve Çevre Bakanı Tanczos Barna metro içinden poz verdi.

Bugün başlayan ve her cuma günü tekrarlanacak kampanyayla ilgili Çevre Bakanı Barna, şehir içi toplu taşımanın bu gün için ücretsiz olması çağrısında bulundu. Çağrıya ilk olumlu cevap Cluj Napoca’dan geldi. Cluj Napoca Belediyesi, cuma günleri toplu taşımanın herkese ücretsiz olacağınu duyurdu.

Avrupa Çevre Ajansı verilerine göre, AB kapsamında hava kirliliği kaynaklı hastalıklardan yılda ortalama 400 bin kişi hayatını kaybediyor. Romanya’da her beş kişiden birinin kirli havanın neden olduğu rahatsızlıklardan öldüğü belirtiliyor.