Türkiye ile ticarete darbe vuran yasa değişecek

Romanya Maliye Bakanlığı, Türkiye ile ikili ticarete darbe vuracak yasada düzenleme yapılacağını ve Türkiye’nin aleyhine olan durumun giderileceğini açıkladı.

Romanya’daki Türk iş dünyasını ve Türkiye’dan mal getiren tüm firmaları huzursuz eden yasada, en kısa zamanda düzenlemeye gidilecek. Romanya Maliye Bakanlığı‘nın bugün yaptığı açıklamada, kapsamın 1 sayılı liste ile sınırlandırılacağı sözü verildi.

En kısa zamanda adım atılacağı müjdelenen açıklamada şu ifadelere yer verildi: ”Vergiden düşürülmeyecek giderlerle ilgil sorun 1 sayılı listede değil, 2 sayılı listede çıkmıştır. Bu listede bazı Romen şirketlerinin oldukça fazla faaliyet gösterdiği iki ülke bulunmaktadır. Hali hazırdaki yasa, Türkiye veya Avustralya’daki bir kuruluşla yapılan işlemlerden kaynaklanan herhangi bir giderin vergiden düşürülemeyeceği şeklindedir.”

7 Ekim 2020 tarihli Avrup Komisyonu kararı sonrasında, Romanya hükümeti, mali işbirliği yapılmayan ve iki liste halinde yayımlanan ülkelerle yapılan ticarette ödenen rakamın vergiden düşülemeyeceğine hükmeden hükümet kararnamesini onaylamıştı. Türkiye’nin Romanya’daki rekabe gücünü tırpanlayan bu gelişmeye Türk hükümeti hem Ankara hem Bükreş nezdinde tepkisini dile getirmişti.

YENİ YASA SADECE 1 SAYILI LİSTEYE UYGULANACAK

Romanya Maliye Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Türkiye kara liste olarak adlandırılan 1 sayılı ülkeler listesine geçmediği sürece yeni yasanın kapsamına girmeyecek.

Avrupa Komisyonu, yılda iki defa yayımladığı iki farklı listeyle kara paranın aklanmasına yönelik korumacı önlemler alıyor. Türkiye halen, istenen şartları yerine getirmek için reform vaadinde bulunmuş ülkeler listesinde. Yeni liste, şubat ayında açıklanacak.