Türkiye, Moldova’nın kırmızı bültenle aradığı mafya babasına vatandaşlık vermiş

Bir buçuk aydır Moldova hükümetinin Türk makamlarından iadesini istediği ünlü oligark Vladimir Plahotniuk’un Türk vatandaşlığına geçtiği iddia edildi.

İddiayı ilk olarak noi.md adlı site anonim kaynaklara dayandırarak gündeme getirdi. Ağustos ayından bu yana Türkiye’de bulunan Plahotniuk’un, Moldova’ya iade edilmekten kurtulmak için Türk vatandaşlığına geçtiği belirtilen haberde, Türk yasalarının 250 bin dolar değerinde gayrımenkul alan yabancılara vatandaşlık verdiğinin altı çiziliyor.

İddia tüm medyada geniş yankı buldu. TV8’e konuşan Plahotniuk’un avukatı Lucian Rogac, iddiayı ne yalanladı ne doğruladı. Avukat Rogac, ”Ben onun haklarını savunuyorum. Özel hayatına dair bilgim yok.” demekle yetindi.

Kişinev’deki Türk büyükelçiliği, TV8’in bilgi talebine cevap vermedi.

Öte yandan Moldova Başsavcılığı Sözcüsü Maria Vieru, 29 Eylül’de Türk makamlarına yazılan iade talepnamesine henüz bir cevap gelmediğini açıkladı.

PAZARLIK YAPMADAN GİTMİŞ OLAMAZ

Bizim Parti lideri Renato Usati, ekim ayı başında Plahotniuk’un Erdoğan’dan ciddi garantiler almadan Türkiye’ye gitmiş olamayacağını ileri sürmüştü. Usatii, ”Sanıyorum yatırım üzerinden vatandaşlık elde etmek için Erdoğan’la pazarlık yaptı. Eğer vatandaş olursa, İstanbul’da karşımıza oturur, yüzümüze sigara tüttürür.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Hali hazırdaki Türk yasaları, kendi vatandaşlarının yabancı ülkeye iadesine izin vermiyor.

2018 yılında 7 Türk öğretmenin Moldova’dan kaçırılmasında kilit rol oynayan ve o dönemin hükümet ortağı partinin genel başkanlığını yapan Vladimir Plahotniuk, 15 Haziran 2019’da ülkeden kaçmıştı.

Aylar sonra ABD’nin Miami şehrinde olduğu anlaşılan Plahotniuk’un ağustos sonunda ABD’den ayrılarak, Romanya üzerinden Türkiye’ye geçtiği ve Antalya’da bir otele yerleştiği ortaya çıkmıştı.

Bir milyar dolarlık yolsuzluk suçlamasıyla Moldova makamlarının kırmızı bültenle aradığı Vladimir Plahotniuk, cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığıyla biliniyor.