Bunu da gördük: Çin, Erdoğan’a tweet sildirmiş!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cuma günkü depremin ardından yardım teklifinde bulunan ülkelere teşekkür ettiği paylaşımın silinip Tayvan bayrağı çıkarıldıktan sonra yeniden yayınlanması eleştiri konusu oldu.

Tayvan gazeteleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tweetini Çin’in baskısıyla silmek zorunda kaldığını öne sürdü. Tweette Tayvan bayrağı da yer alıyordu.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Taipei Times gazetesi bugün yayımladığı haberinde, “Erdoğan 31 Ekim’de yardım teklifinde bulunan ülkelerin adlarını değil bayraklarını paylaşmıştı ve paylaşımında Tayvan bayrağı da vardı. Daha sonra bu tweeti silip Tayvan bayrağı çıkarılmış görseli paylaştı” ifadelerini kullandı.

Gazeteye göre parlamentoda muhabirlerini sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Joseph Vu, “Türkiye’deki temsilciliğimizin edindiği bilgiye göre bu Çin’in baskısı sonucu gerçekleşti” dedi.

Liberty Times gazetesi de “Çin’in kurt savaşçıları tekrar baskı yapıyor!” başlığını kullandı.

‘TÜRKİYE, ÇİN’İN POLİTİKASINI KABUL EDİYOR’

Tayvan bayrağının yer aldığı paylaşımın silinmesi Çin’de memnuniyetle karşılandı. Devlet kontrolündeki milliyetçi Global Times sitesi “Bazı Tayvanlı ayrılıkçılar Erdoğan’ın yeni tweetinin altında toplaşarak Türkiye’den özür talep etti” yorumunu yaptı. Siteye göre, Erdoğan’ın paylaşımını kaldırması, Türkiye’nin bu konuda Çin’in politikalarını kabul ettiğini gösteriyor.

Eskiden aynı ülkenin parçası olan iki ülke, 1949’a kadar süren iç savaşta bölünmüş, Çin anakarası Mao Zedong liderliğindeki komünistlerin kontrolünde kalırken kapitalistler Tayvan’a çekilmişti.

Resmi adı Çin Cumhuriyeti olan Tayvan da Çin’i kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor. Çin Tayvan’ı topraklarının bir parçası olarak görüyor, tanımıyor ve tanıyan ülkelerle de ilişkilerini askıya alıyor.