Lumina okullarında eğitim online ortama taşındı

Korona virüs salgınıyla okulların tatil edildiği Romanya’da Lumia okulları eğitime online olarak devam ediyor. Uygulamadan veliler memnun kaldı.

Vaka sayısının son bir haftada hızla yükseldiği Romanya’da, otoriteler okulları tatil etti. Çalışan anne babalar, evde kalacak çocukları ne yapacağının derdine düştü. Lumina Eğitim Kurumları, hızlı bir çözüm geliştirerek online eğitime geçti. Öğrenciler, tablet yardımıyle bir program üzerinden, programa göre sıradaki dersin öğretmeniyle interaktif iletişim kurarak dersini öğreniyor.

BİR GÜN BİLE ARA YOK

‘’Bir gün bile ara vermedik. Resim, müzik dersleri dahil hiçbir dersimiz aksamadı.’’ diyen İCHB Gymnasium idarecisi Hayati Ağaoğlu, çok azı dışında öğrencilerinin büyük çoğunluğunun tablet başında olduğunu kaydetti. Aynı uygulamayı Uluslararası Bükreş Koleji (ISB) de yürütüyor. Online olarak yapılan derslere dair velilere günlük rapor gönderiliyor.

Bilgisayar öğretmeni Şenol Abdi, öğrencilerin online eğitime kolayca adapte olduğunu söyledi.

Bilgisayar öğretmeni Şenol Abdi, ICHB Gymnasium’da online sistemin teknik sorumlusu. İki yıldan beri sınıflarda dijital eğitim modelini uyguladıklarını kaydeden Abdi, bu birikimin beklenmedik salgında çok işe yaradığına vurgu yapıyor. Öğrencilerin, online eğitime kolayca adapte olduğunu söyleyen Abdi, velileri, ‘’Ancak bu yöntemde öğrenciyi uzaktan kontrol etmek zor. Öğrenciye daha çok sorumluluk düşüyor.’’ uyarısında bulunuyor.

Veliler, bu hizmetten ziyadesiyle memnun. Duygularını sosyal medya mecralarında paylaşan veliler, ‘’Her durumda eğitimde mükemmeliyet’’ sözleriyle yönetimi övdü.

Lumina yetkilileri, salgın tedbirlerinin ağırlaşmasıyla öğretmenlerin evden online eğitimi sürdüreceklerini belirtiyor.

Covid-19 salgını nedeniyle okullar ilk aşamada 22 Mart tarihine kadar tatil edilmişti. Ancak, salgının ilerlemesi durumunda tatilin Paşte (Paskalya) tatiline kadar uzatılması bekleniyor.