Minik mucitlerde bilime ilk adım heyecanı

Lumina Eğitim Kurumları çatısı altındaki öğrenciler, bilim ve teknoloji alanında geliştirdikleri projeleri FirSTep adlı yarışmada görücüye çıkardı. 263 çalışmanın yarıştığı etkinlikte, minik mucitlerin ilgisi ağır bastı.

Lumina bünyesindeki 10 okulun yanı sıra komşu ülke Moldova’dan gelen öğrenciler, başkent Bükreş’teki Uluslararası Bükreş Koleji (ISB)’nin spor salonunda çalışmalarını sergiledi. On kategoride yarışan öğrenciler, jüri üyelerine çalışmalarının özgünlüğünü ve uygulanabilirliğini anlatmaya çalıştı.

Küçük yaştaki öğrencilerin daha çok katılım gösterdiği etkinlikte, veliler de yarışma heyecanına ortak oldu.

Ortaokul ve lise öğrencilerinin projelerinde mühendislik ve çevre konuları öne çıktı.

Juri değerlendirmelerinden sonra dereceye giren çalışmalar ödüllendirildi.

PROJE BAZLI EĞİTİM

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen etkinliği Romanya Haber’e değerlendiren Lumina Eğitim Kurumları Eğitim Koordinatörü Vugar Babayev, proje tabanlı eğitim kültürünü yerleştirmek istediklerini söyledi. Babayev’e göre, proje çalışmaları ders müfredatının bir parçası haline getirilmesiyle daha kaliteli bilimsel projeler ortaya çıkarılabilecek.

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen etkinlikte alanında ilk sırayı alan projeler, Lumina okullarını temsilen çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalara katılacak.