Motor bulamadık tank yapamıyoruz!

Tank Palet Fabrikası var ya… Hani BMC/Katar ordusu ortaklığına 25 yıllığına bedelsiz verilen fabrika… Kiralamışlar diyemiyorum çünkü kira ödemiyorlar. Tank yapacağız diye gelip yerleşmişler.

Gelin şeridi başa saralım, koca fabrika Katarlılara, daha doğrusu Katar ordusunun ortaklığına nasıl verildi kısaca hatırlayalım. Savunma Bakanı Meclis komisyonunda süreci şöyle anlatmıştı:

“Altay tankları seri üretim ihalesi 2018 yılında SSB tarafından gerçekleştirildi. İhaleyi BMC kazandı. İki sene, beş sene Karasu’da yapılacak fabrika mı beklensin? Elimizde en müsait olan fabrika tank palet fabrikası. 250 tankın seri üretim aşamasında fabrikanın işletme hakkının BMC’ye devri gündeme geldi. 14 Mart 2019’da Cumhurbaşkanlığı kararıyla fabrikanın mülkiyeti MSB’de kalmak üzere işletmesinin ASFAT’a devredilmesine karar verilmiştir. MSB, ASFAT, BMC arasında imzalanan protokolle fabrikanın işletmesi 25 yıl süreyle BMC’ye verilmiştir.”

İhaleyi BMC kazanmış Katar ordusu da nerden çıktı diyeceksiniz. Katar ordusunu gündeme getiren CHP Lideri Kılıçdaroğlu.

İktidar reddetti, “Katar ordusu değil, Katarlı girişimciler” dedi. Ama BMC’nin patronu bir TV programında BMC’nin yüzde 50 eksi birini Katar ordusuna sattığını açıkladı.

Zaten artık kimse Katar ordusunun Altay tankını yapacağını, Tank Palet Fabrikası’na Katar ordusunun yerleştiğini inkar etmiyor.

Savunma Bakanı dün gazetecilerle sohbet ederken ne var bunda demeye getirdi, “Bunun yerlisi yabancısı yok” dedi.

İhaleyi yapan Savunma Sanayi Başkanı, 9 Kasım 2018’de “İlk Altay tankı 18 ay aradan sonra kara kuvvetleri komutanlığına teslim edilecek’ diyerek kesin tarih vermişti.

FİRMANIN ELİNDE MOTOR YOK

Aynı Başkan geçen hafta ağız değiştirdi; “Şu an için firmanın elinde güç paketi (motor ve transformasyon) olmadığından tank işi başlatılamıyor. Güç paketi konusunda yapılan başvurular sonuçlanmadığı durumunda tank üretimini başlatamayacağımızdan bu 18 aylık süre de başlayamıyor” dedi.

Yani motor yok, motor!

Motor olmadığı için tank yapamıyorlar.

Motoru ne zaman bulurlar?

Allah kerim…

İlk Altay tankı ne zaman orduya teslim edilir?

Bu durumda Allah kerim…