REZİL AÇIKLAMAYA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ: UTANMAZLAR!

İLKER DOĞAN 

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün bir genç kızın polis tarafından elle taciz edilmesine ilişkin yaptığı skandal açıklamaya tepkiler çığ gibi. Emniyet’in, söz konusu skandalı, ‘babası f.tö’cüydü’ sözleriyle savunmasına toplumun her kesiminden tepki yağıyor: “Utanmazlar… Bu açıklama, ‘f.tö’ soruşturması kapsamında gözaltına alınan kadınların taciz edildiğinin itirafıdır.”

Merve Demirel, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği’nin (TAYAD) eyleminde gözaltına alınırken kendisine cinsel tacizde bulunan polis memuru hakkında dün savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ankara Emniyet’inin tacizle ilgili açıklama yaparken ‘babası F…’ üyesi’ şeklindeki skandal açıklamalarının da sorulduğu Demirel, şunları söyledi: “Kendisinin hiçbir şekilde yargılanma süreci yoktur. Sadece görevinden ihraç edilmiş ve Adalet Komisyonu’na mağduriyetini belirten bir dilekçe vermiştir. Mesele bu kadardır. Ne gözaltına alınmış ne de tutuklanmıştır.”

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise, Ankara’da üniversite öğrencisi Merve Demirel’e gözaltına alınırken cinsel tacizde bulunan polisi aklamaya çalıştı. Zengin, “Bir telaş içerisinde, bir kişiyi arabaya yerleştirmeyle alakalı telaşın verdiği yanlış bir hareket” şeklinde skandal bir açıklamada bulundu.

Polisin onlarca kameranın önündeki tacizi savunmak için yaptığı açıklama toplumun hemen her kesiminin büyük tepkisine neden oldu. İşte o tepkilerden bazıları:

Psikiyatr Prof. Dr. Haluk Savaş: “Polis tacizinin ne ile savunulmaya çalışıldığını görüyor musunuz? Rezaletin dibi…”

Akademisyen Cenk Yiğiter: “Kadın göstericiye karşı cinsel saldırıda bulunan polis açığa alınıp yargılanmadığı sürece Ankara’da, Türkiye’de kimse kendisini de ailesini de güvende hissetmemelidir. Bu durumda devlet cinsel saldırı suçlusunu kolluyor, ona yetki, güç ve silah veriyor demektir.”

BU AÇIKLAMA, TACİZLERİN İTİRAFIDIR

Yazar Hilal Nesin: “Emniyet, gözaltı sırasında polis tarafından taciz edilen kız öğrencinin babasının ‘fetöcü’ olduğu açıklamasını yapmış. Korkunç bi’şey bu! Fetöden içeri atılan kadınları taciz ettiklerini itiraf etmişler, sadece taciz değil tecavüzde ettiklerini söylemek mi istemişler…”

Gazeteci Melis Alphan: “Babası fetö olunca kızı ‘cinsel saldırıda bulunulabilir’ nitelikte mi oluyor? Hem de polis tarafından! Cinsel saldırı TR’de suç değil mi? Bu kadına cinsel saldırıda bulunan polis yargılanmayacak mı? Eğer yargılamazsa bu devletinki nasıl İKİYÜZLÜ bi ahlak ve hukuk anlayışıdır?”

REZALET ÖTESİ BİR AÇIKLAMA

Sanatçı Ferhat Tunç: “Ankara Emniyet Müdürlüğünün  ‘polis tacizi’ ile ilgili yaptığı  açıklama, rezalet ötesidir. #MerveDemirel’e yönelik tacizi meşru gören bu açıklama karşısında donup kalıyor insan. Fotoğraf karelerine yansıyan bu çirkin saldırıyı haklı gösterecek hiç bir gerekçe olamaz!”

Televizyoncu Çağlar Cilara: “Ankara Emniyet Müdürlüğü, açıklamasında, kadından özür dileyeceğine, “O kadının babası fetöcü” şeklinde bir bilgiye yer veriyor. Babası fetöcü demek taciz az bile anlamına mı geliyor?”

Gazeteci yazar İbrahim Kiras: “Ankara Emniyeti’nin “kızın babası fetöcü” diye adeta tacize gerekçe gösteren bir açıklama yapabilmesi her şeyden daha vahim.”

Televizyoncu Merdan Yanardağ: “Bu tacizci alçak eğer bulunup görevden alınmazsa ve cezalandırılmazsa, bu suç bütün polis teşkilatının üzerine kalacaktır.”

UTANMAZLAR!

FB Kongre üyesi Mahmut Kızıldemir: “Haysizyetsiz bir polis, bir kadını gözaltına alırken taciz ediyor. Ankara Emniyet Müdürlüğü ise  kadından özür dileyip o polise cezasını vermek yerine, utanmadan “O kadının babası fetöcü” diye açıklama yapıyor! Açıkça az bile yaptık diyorlar.. Utanmazlar, Yazıklar olsun..”

Hukukçu Yazar Hüseyin Aygün: “Genç bir kızı taciz eden polisi açığa alıp soruşturma açması gereken Ankara Emniyet Müdürlüğü, ‘kızın babası fetöcü’ açıklaması yapmış. Çürüme, yozlaşma ve ‘devletsizleşme’ süreci derinleşiyor..”

Yeni Yüzyıl Yazarı Cemile Bayraktar: Sükunetimi korumaya çalışıyorum, şu muameleye maruz kalan kadın için “Babası fetöden ihraç” açıklaması gelebildiği, bu ülkedeki medyanın bu konuyu işlememesi, kadın yazarlarımızın susması karşısında kalbim sıkışıyor, izleyin… Ama yarın aynısı size yapılınca ağlamayın oldu mu? Ben toplumda hiçbir değeri, hiçbir başarısı olmayan, tanıyanların %80’inin iğrendiği bir haysiyetsizden iki cümlelik sözlü taciz duyduğumdan bu yana 3 yıldır bunu onuruma yediremiyorum bu kızcağız kim bilir ne hissediyordur, hepsini Allah’a şikâyet edeceğiz, hepsini.

(tr724)