Polisin taciz ettiği öğrenci suç duyurusunda bulundu; Emniyet’in ‘skandal’ açıklamasına tepki gösterdi

Polisin tacizine maruz kalan Merve Demirel, bugün CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’yla birlikte Ankara adliyesine giderek suç duyurusunda bulundu.

Ankara’da üniversite öğrencisi Merve Demirel, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği’nin (TAYAD) eyleminde gözaltına alınırken kendisine cinsel tacizde bulunan polis memuru hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Ankara Emniyet’inin tacizle ilgili açıklama yaparken ‘babası F…’ üyesi’ şeklindeki skandal açıklamalarının da sorulduğu Demirel, şunları söyledi: “Kendisinin hiçbir şekilde yargılanma süreci yoktur. Sadece görevinden ihraç edilmiş ve Adalet Komisyonu’na mağduriyetini belirten bir dilekçe vermiştir. Mesele bu kadardır. Ne gözaltına alınmış ne de tutuklanmıştır.”

Demirel, bugün CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’yla birlikte Ankara adliyesine giderek suç duyurusunda bulundu. Savcılığa iletilen dilekçede Sakarya Caddesi’ndeki eylem sırasında gözaltı işlemi yapan polis memurunun bilinçli bir şekilde Demirel’e cinsel saldırıda bulunduğu ifade edildi.

Demirel gözaltına alınırken çekilen fotoğraflara da yer verilen dilekçede şunlar kaydedildi: “Cinsel saldırıda bulunan şüphelinin ve diğer şüphelilerin kimliğinin derhal tespitini, tespit edilemiyor ise PVSK (Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu) uyarınca teşhis işleminin yapılmasını, şüpheliler hakkında memur suçları soruşturma bürosu tarafından soruşturma açılmasını, bu soruşturma kapsamında şüphelinin, işlemiş olduğu suçun CMK (Ceza Muhakemesi Kanunu) 100’de sayılan suçlardan olduğu ve aleyhine olan delilleri karartabilme ihtimaline karşın tutuklanmasını talep ederiz.”

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) Ankara’da 16 Şubat’ta eylem düzenlemiş, polis pankart açan üç kişiye müdahale edip gözaltına almıştı. Sivil polislerden biri, gözaltı sırasında Demirel’i taciz etmişti. Emniyet taciz iddiasını gündeme almayarak Demirel’in babası E.’nin Çorum’da öğretmenlik yaparken Aktif Eğitim-Sen üyesi olduğu için Ağustos 2016’da ihraç edildiği bilgisini de vermişti.