ULUSLARARASI İMZA KAMPANYASI; 17 BİN TUTUKLU MASUM KADIN VE ÇOCUĞU SERBEST BIRAKIN!

Türkiye’de tutuklu kadın ve çocukların serbest bırakılması için change.org’ta imza kampanyası başladı. Kampanya ile Kadın ve çocukların özgürlüğe kavuşması için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin demokrasi ve insan hakları çerçevesinde acilen adım atması istendi.

Başta Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği olmak üzere Türkiye üzerinde yaptırım gücü olan uluslararası kuruluşlar ile insan hakları alanındaki sivil toplum örgütleri, 17 binden fazla kadın ve çocuğun halen haksız ve hukuksuz şekilde tutuklu olduğu hatırlatılarak, raporlama yapılması ve ihlal yapanların cezalandırılması talep edildi.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ BİTTİ

Türkiye’nin, “2017 Hukukun Üstünlüğü Endeksi”nde (Rule of Law), 113 ülke arasında 101’inci sırada yer aldığını, 15 Temmuz sonrası başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere birçok masum insanın suçlanarak, gözaltına alındığı, tutuklandığı, sistematik zulme maruz bırakıldığı hatırlatılan imza metninde, darbe ile hiçbir ilgisi olmayan kadın, çocuk ve masum kişilerin serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

YENİ DOĞUM YAPAN VE HAMİLE KADINLARA ZULÜM SÜRÜYOR

Yeni doğum yapmış, hamile, kadınların gözaltı merkezleri ve cezaevlerinde işkence, kötü muameleye maruz kaldıkları, zulmün yaygınlaştığına dikkat çekildi. Gözaltı ve tutukluluk süreçlerinde mağdur edilen kadınların özellikle hapisten çıkışında da döndükleri toplumun ve sosyal yapıların, ailelerinin içinde ve tecrit, ayrımcılığa uğramaya devam ettikleri, fişleme ve damgalamaya maruz kaldıkları kaydedildi.

Kadın ve çocukların serbest bırakılması, demokrasi, insan hakları ve hukukun gereğinin yapılması çağrısına destek vermek isteyenler change.org aracılığıyla kampanyaya katılabiliyor.

Kampanyaya elektronik imza ile destek vermek için aşağıdaki linkten yararlanılabilir.

https://www.change.org/p/free-17-000-women-imprisoned-in-turkey-under-the-witch-hunt-carried-out-by-erdogan-government