ANKARA’NIN GÖBEĞİNDE İKİ KİŞİ EVLERİ BASILARAK KAÇIRILDI; BM İNCELEME BAŞLATTI

Başkent Ankara’da iki sivilin 40 kişilik sivil kıyafetli güvenlik ekiplerince evlerine baskın yapılarak kaçırıldıkları ortaya çıktı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı, ailelerin kaçırılan iki isme ilişkin bilgi paylaşmazken, ailelerin yaptığı müracaatı değerlendiren BM, iddiayı ciddi bularak inceleme başlattı. Dosyayı gündemine alan BM’nin Türkiye’den resmen bilgi isteyeceği öğrenildi.

Yasin Ugan (43) ve Özgür Kaya (41) Ankara’da güvenlik güçleri tarafından kaçırıldı. Edinilen bilgiye göre Ankara Altındağ Çamlık Mahallesi 1847’nci Sokak’ta Ugan ve Kaya’nın bulunduğu ev 13 Şubat 2019 günü saat 15:00 civarı sivil kıyafetli, otomatik tüfekli yaklaşık 40 kişi tarafından kuşatıldı.

Ellerinde otomatik tüfekler bulunan 40 sivilin çevrede oturan halka kendilerini “sivil polis” olarak tanıttıkları belirtiliyor.

BAŞLARINA SİYAH POŞET GEÇİRİLDİ

Bold Medya’nın haberine göre, Yasin Ugan ve Özgür Kaya’nın başlarına siyah poşetler geçirilmiş biçimde evden çıkartılarak beyaz bir minibüse bindirildiği ifade ediliyor.

Yaşananlara bütün komşular ve sokakta yaşayanlar şahit olurken, sivil polislerin gece 23:00’a kadar evin etrafında dolaştıkları ve ev sahibini sorguladıkları öğrenildi.

Özgür Kaya 13 Şubat’ta kaçırıldı.

ONLARCA ŞAHİT VAR EMNİYET BİLGİ VERMİYOR

Onlarca şahidin önünde gerçekleşen kaçırma vakası sonrası Ugan ve Kaya’nın ailelerinin Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne yaptıkları başvurular sonuçsuz kaldı.

Emniyet ikilinin gözaltında alınıp alınmadığı, nerede bulundukları konusunda ailelere herhangi bir bilgi vermiyor. Edinilen bilgiye göre, Yasin Ugan 13 Şubat’ta kaçırıldı.

SİYAH TRANSPORTER’LA KAÇIRILMALAR HAFIZALARDA

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Siyah Transporter’la Hizmet Hareketi’nden 21 kişi ve üst düzey bazı Suriyeli Kürtlerin kaçırıldığı ortaya çıkmıştı. Bu isimlerin kaçırıldıktan sonra, Ankara’da Anadolu Bulvarı ile Marşandiz’in kesiştiği yerdeki MİT’in “çiftlik” diye tabir edilen Özel Operasyonlar Başkanlığı’nda aylarca ağır işkencelere tabi tutuldukları insan hakları örgütlerinin raporlarına ve mahkeme kayıtlarına girmişti.

“DHKPC’li olduğu” iddia edilen Ayten Öztürk isimli tutuklu bir kadının da Çiftlik’te ağır işkencelere tabi tutulduğu önceki günlerde mahkeme tutanaklarına yansımıştı.