İNGİLTERE AKIN İPEK’İN TÜRKİYE’YE İADE TALEBİNİ REDDETTİ: DAVA SİYASİ

İngiltere'de yargı, "Dava siyasi. Türkiye’de adil yargılama yok. Cezaevleri güvensiz. Suçlamalar boş." diyerek işadamı Akın İpek'in Türkiye'ye iade talebini reddetti.

İngiltere, Akın İpek’in Türkiye’ye iade talebini reddetti. İpek’in Londra’daki Westminster İlk Derece Mahkemesinde görülen Türkiye’ye iadesiyle ilgili davada karar duruşması yapıldı. Hakim, iade talebini reddetti.

Mahkemenin kararını değerlendiren Akın İpek, “Bugün; Tarafsız, bağımsız yargı bir karar verdi; Dava ve suçlamaların tamamı siyasi… Hukuken, ortada bir dava yok. Çatı çöktü…” ifadelerini kullandı.

Westminster Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada yargıç Akın İpek ve beraberinde yargılanan Ali Çelik ve Talip Büyük’ün haklarındaki dava “siyasi” olduğu için Türkiye’ye iade edilmemelerine hükmetti. Türkiye’nin üst mahkemede karara itiraz etmesi bekleniyor.

Financial Times’ın haberine göre mahkeme İpek ve diğer iki kişinin Türkiye’ye iade edilmesi halinde risk altında olabileceğini ve insan hakları ihlallerine uğrayabileceklerini belirtti.

Yargıç John Zani, kararında Türkiye’deki hukuk devleti ile ilgili “ciddi tereddütleri” olduğunu kaydetti, ancak İpek, Çelik ve Büyük’ün iade edilmeleri halinde Türkiye’de adil bir yargılama yapılmacağı konusunda ikna olmadığını söyledi.

Akın İpek’in avukatı Hugo Keith Eylül ayındaki duruşmada yaptığı kapanış konuşmasında Türkiye’nin iade talebini “en az hakedilmiş, en umutsuz ve mahkemenin uzun bir süredir gördüğü en ciddi hatalarla dolu iade talebi” olarak değerlendirmişti.

Mahkeme çıkışı Akın İpek kendini bekleyen gazetecilere kararı açıkladı. Davada son duruşma 28 Eylül’de yapılmış ve kararın 28 Kasım’da açıklanacağı belirtilmişti.

Mahkeme çıkışı Akın İpek kendini bekleyen gazetecilere kararı açıkladı. Davada son duruşma 28 Eylül’de yapılmış ve kararın 28 Kasım’da açıklanacağı belirtilmişti.

Akın İpek twitter’dan yaptığı açıklamalarına şöyle devam etti: “Türkiye de bazı medya konuyu saptırıyor… Hakkımda verilen karar: Mahkeme kararı…
Ortada bir yargı kararı var. Hangi dünya görüşüne, hangi siyasi düşünceye sahip olursanız olun, mahkeme çıkışında söylediklerimi, elinizi vicdanınıza koyarak dinleyin… Birazdan birçok bağımsız medya kuruluşu tarafından yayınlanmaya başlayacak…”