MUHACİR ÖĞRETMEN YASİN KARAMAN DUALARLA AHİRET YURDUNA UĞURLANDI

Afrika Mali’de görev yaparken pasaportu yenilenmediği için Fransa’ya iltica etmek zorunda kalan ve kanser tedavisinin ardından vefat eden Yasin Karaman  öğretmen dualarla ahiret yurduna uğurlandı.

Mevlid Kandili gecesi vefat eden, geride eşi ve bir yaşındaki bebeğini bırakan Yasin Öğretmen için Marsilya şehrinde cenaze merasimi yapıldı. Genç öğretmenin cenazesi kılınan namazdan sonra Aix En Provence’deki Mezarlığın Müslüman bölümüne defnedildi.

Yasin Karaman Afrika’daki bir çok ülkesinde bulunan Hizmet Hareketi’ne ait okullarda Türkçe öğretmenliği yapıyordu. Karaman’ın görev yaptığı çeşitli ülkelerdeki okulların peşi sıra AKP’nin baskılarıyla kapatılması veya el konulması nedeniyle ülkeden ülkeye hicret etmişti. Eğitim faaliyetlerinin engellenmesinin yanı sıra öğretmenlerin de hukuksuzca Türkiye’ye teslim edilmesi teşebbüsü üzerine Yasin Öğretmen kendisi gibi öğretmen olan eşi ve bebeği ile birlikte en son Fransa’ya gelmek zorunda kalmıştı.

Kısa ömründe çeşitli ülkeler arasında sayısız hicretler etmiş Yasin Öğretmen’in bu son yolculuğunda ise vefakar dostları onu ve yaslı ailesini yalnız bırakmadı. Yasin Karaman dualarla ahiret yurduna uğurlandı.