AVRUPA PARLAMENTOSU KAÇIRILAN EĞİTİMCİLER İÇİN MOLDOVA’YI KINADI

Avrupa Parlamentosu, Hizmet Hareketi mensuplarının MİT tarafından kaçırıldığı Moldova’yı kınarken, Gürcistan’ı da Türkiye’nin baskılarına direnemediği için eleştirdi.

Avrupa Parlamentosu (AP), Gülen Cemaati mensuplarının MİT tarafından kaçırıldığı Moldova’yı kınarken, Gürcistan’ı da Türkiye’nin baskılarına direnemediği için eleştirdi. AP, Türkiye’nin Balkan ve Kafkas ülkelerine uyguladığı baskıdan da rahatsız olduğunu kayıtlara geçirdi.

Ahval‘de yer alan habere göre, önceki gün Moldova raporunu kabul eden AP, MİT tarafından kaçırılan Gülen cemaati mensuplarına atıf yaptı, “Gülen Hareketi’ne mensup olduğu iddia edilen kişilerin kaçırılmasını kuvvetli şekilde kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaçırmaların hukukun üstünlüğü ve temel insan haklarına aykırı olduğunu vurgulayan AP, Moldova’nın 3. ülkelerden gelen iade taleplerini AB normlarına göre değerlendirmesini talep etti.

AB’nin Moldova ile ortaklık anlaşması bulunuyor. Gülen Cemaati mensubu olduğu öne sürülen altı eğitimci 6 Eylül’de MİT’in operasyonu ile Türkiye’ye kaçırılmıştı.

AP böylece ilk defa insan kaçırmalara ilişkin protesto niteliğinde bir karar almış oldu.

AP, aynı gün kabul ettiği Gürcistan raporunda da ülkedeki Gülen okullarının Türkiye’nin baskısıyla kapatılmasından duyduğu rahatsızlığı vurguladı. Raporun 24. paragrafı Gürcistan yetkililerine baskılara direnme çağrısı yaparken, AB’nin de bu ülkelere Türkiye’nin baskılarına direnmesi için destek vermesi gerektiğini kaydetti.